Η Μάλαγα με πρωταγωνιστές τους Νεμάνια Νέντοβιτς, Τζεφ Μπρουκς γύρισε το παιχνίδι κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και πήρε στο τέλος το «θρίλερ» με 74-71.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τέλος όταν και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν για πέντε λεπτά. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 και από 60-66 έγινε το 69-66 με δίποντο του Νέντοβιτς, ενώ νωρίτερα είχε δώσει το προβάδισμα στους Ανδαλουσιάνους (67-66) με τρίποντο ο Ντίαθ. Η ισπανική ομάδα ανέβηκε στο 6-8 ενώ πέτυχε την τρίτη της συνεχόμενη νίκη. Αντίθετα η Αρμάνι Μιλάνο έπεσε στο 4-10 μετά από 14 αγωνιστικές.

Η Μάλαγα μπήκε στο παρκέ πολύ δυνατά και επέβαλε τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 12-2 στο 4′. Ο Νέντοβιτς είχε ζεσταθεί για τα καλά δίνοντας νωρίς το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Αρμάνι ωστόσο ξύπνησε και με συνεχόμενα καλάθια από τον Μίτσοφ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (20-20). ΜακΚάλουμ και Μπρουκς με 6 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσαν το 26-20 για το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί στο δεύτερο δεκάλεπτο έσφιξαν την άμυνα τους, δεχόμενοι μόνο 9 πόντους (!). Ο Μπέρτανς ξεκίνησε την αντεπίθεση για την ομάδα του Πιανιτζάνι και με 10 προσωπικούς του πόντους έκανε το 29-32, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η άμυνα των φιλοξενούμενων συνέχισε να είναι εξαιρετική ενώ Μίτσοφ και Γκάουντλοκ έδιναν λύσεις στην επίθεση, κρατώντας το προβάδισμα για την Αρμάνι (35-42).

Η ομάδα του Πλάθα στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά καθώς με γρήγορο σερί ισοφάρισε σε 42-42. Ο Νέντοβιτς ήταν καυτός και με βοηθό τον ΜακΚάλουμ η Μάλαγα πήρε το προβάδισμα με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-53). Η Αρμάνι πήρε προβάδισμα με τον Θίοντορ να ευστοχεί για τρεις και να κάνει το 60-66 στο 35′. Κάπου εκεί άρχισε το μπλακ άουτ της Αρμάνι και το σερί της Μάλαγα ξεκίνησε. Τρέχοντας σερί 9-0 κατάφεραν και έκαναν το σκορ 69-66 έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ του Ντίαθ και καλάθι του Νέντοβιτς. Η Μάλαγα ήταν ψύχραιμη στο τέλος και με συνδυασμό την αστοχία των φιλοξενούμενων πήρε τη νίκη με το τελικό 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-42, 55-53, 74-71.

Μάλαγα (Πλάθα): Όκουο 2, ΜακΚάλουμ 8, Ντίαθ 5, Σαλίν 8 (2), Μιλοσάβλιεβιτς, Νέντοβιτς 16 (1), Σερμαντίνι 4, Βατσίνσκι 6 (2), Μπρουκς 15, Όγκουστιν 9, Σουάρεθ 2.

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι):  Γκάουντλοκ 18, Μίτσοφ 9 (1), Καλνιέτις, Ταρτσέφσκι 5, Τσιντσαρίνι 2, Εμπαγιέ 7 (1), Θίοντορ 14 (3), Τζέφερσον, Μπερτάνς 13 (3), Τζέρελς, Γκουντάιτις 3.