Η Τσεντεβίτα ήθελε να αποχαιρετίσει με μια νίμη γοήτρου την Ευρωλίγκα μπροστά στο κοινό της και τα κατάφερε με χαρακτηριστική άνεση και σκορ 83-62 επί του Ερυθρού Αστέρα που πήγε στο Ζάγκρεμπ για να βγάλει την υποχρέωση έχοντας ήδη στο μυαλό του την επικίνδυνη αποστολή στα πλέι οφ με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ.

Το παιχνίδι είχε… δάρκεια τεσσάρων λεπτών, διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ που ήταν ισόπαλο με 7-7. Από εκείνο το σημείο άριχσε το σόου των Κροατών, που τους έφερε στο 5′ στο 14-7 με πρωταγωνιστές Μπίλαν και Γκόρντιτς και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τζέικομπ Πούλεν. Με συνεχόμενα τρίποντα ο Αμερικανός έφερε την ομάδα του στο 25-10 στο 8’30” και το δεκάλεπτο έληξε με 29-12 για την Τσεντεβίτα.

Οι Κροάτες συνέχισαν με αμείωτη ένταση στην δεύτερη περίοδο, στο 13’30” βρέθηκαν στο +25 με το σκορ στο 39-14. Ο Αστέρας… κατάλαβε ότι βρισκόταν προ διασυρμού και σταδικά εμφάνισε κάποια σημάδια αντίδρασης, περνώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι στον Στίματς και… συμμάζεψε λίγο την κατάστασημε το 43-27 στο 17′. Η λήξη του ημιχρόνου, όμως, βρήκε πάλι την Τσεντεβίτα με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων και σκορ 52-31.

Οι δύο ομάδες έδειξαν να μην… βλέπουν την ώρα να τελειώσει το ματς και η εικόνα του αγώνα παρέμεινε σταθερή και στην τρίτη περίοδο. Στο 25′ η Τσεντεβίτα ήταν στο 57-35 και στο 28′ είχε ανεβάσει και πάλι τη διαφορά, με το 63-38 να προέρχεται από την… δράση του Λούκα Ζόριτς ο οποίος ήθελε και για προσωπικούς λόγους να κάνει μια καλή εμφάνιση στη μέτρια φετινή σεζόν του. Η λήξη της περιόδου έληξε με 68-45 και το μόνο που απέμενε πλέον να γίνει γνωστό ήταν η τελική έκταση της νίκης των Κροατών που αποσπούσαν σε διάρκεια το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων τους για μια συνολικά πολύ καλή ευρωπαϊκή σεζόν.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Μρσιτς): Πούλεν 22(4), Ουάιτ 8, Κάτιτς 1, Πίλεπιτς 4, Μπάμπιτς 10, Ζγκάνετς 2, Μπίλαν 12, Μάζαλιν, Γκόρντιτς 6 (1), Ζόριτς 12, Αράποβιτς 6

ΕΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 11, Ρέμπιτς 5, Ντάνγκουμπιτς 4, Μίτροβιτς 3, Λάζιτς, Σίμανιτς, Μίσιτς3(1), Τέγιτς, Σιμόνοβιτς 6(2), Γιόβιτς, Ζίρμπες 10, Στίματς 18

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.