Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επικράτησε με 76-84 της Μπαρτσελόνα στην Ισπανία για την 20ή αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Εξαιρετική εμφάνιση για τους Ρώσους από τον Νάντο Ντε Κολό, που ήταν ο μπροστάρης στη νίκη επί των Καταλανών.

Οι δύο ομάδες μπήκαν εξαιρετικά στο παρκέ και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του αγώνα, αφού καμία τους δεν άφηνε την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Αυτό, είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-20). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν σιγά-σιγά ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (41-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν άφησε περιθώριο για κάτι τέτοιο, παραμένοντας μπροστά στο σκορ (61-63). Στην τελευταία περίοδο η ΤΣΣΚΑ πήρε… φόρα και κατάφερε σχετικά γρήγορα να καθαρίσει το παιχνίδι, παίρνοντας μία σημαντική εκτός έδρας νίκης, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 76-84.

Δεκάλεπτα: 20-20, 41-44, 61-63, 76-84.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 14, Πάνγκος 5, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 7 (1), Χάνγκα 8 (1), Μπλάζιτς, Ερτέλ 5, Πουστόβοι, Οριόλα 6, Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 17 (1), Τόμιτς 3.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 25 (7), Μπόλομποϊ, Πίτερς 8 (2), Ούκχοφ, Αντόνοβ, Ροντρίγκεθ 10, Κλάιμπερν 8, Χάκετ, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 17 (3), Χάινς 8, Χάντερ 8.