Μια θέση ψηλότερα από πέρυσι ολοκλήρωσε το final four της Μαδρίτης η ΤΣΣΚΑ Μοσχας η οποία επικράτησε στον μικρό τελικό της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ με 86-80, παίρνοντας την τρίτη θέση…με τον μαθητή Δημήτρη Ιτούδη να κερδίζει τον δάσκαλο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος στην επιστροφή του σε F4, μετά το 2012 και τον Παναθηναϊκό, κατέλαβε και πάλι την 4η θέση. Ωστόσο, οι Ρώσοι που προηγήθηκαν και με +28 (54-28), είδαν τους Τούρκους να ισοφαρίζουν σε 70-70 και 77-77, χωρίς ωστόσο να πάρουν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ. Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν ο Ντε Κολό με 17 πόντους (5/10 σουτ), ενώ και ο Νίκολς έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 14 πόντους (4/6 σουτ, 4/4 βολές) έχοντας το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος του αγώνα. Εκτός αποστολής ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς. Για την Φενέρ, Ζήσης (12 π., 4/9 σουτ, 6 ασίστ) και Ερντέν (8 π., 4/4 σουτ) γύρισαν το παιχνίδι, με τον Γκούντελοκ να έχει 24 πόντους με 11/15 σουτ. Εξαιρετικός ήταν και ο Μπιέλιτσα με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και 5 άστοχες βολές (5/10).

erden-karfoma me csska-mikros telikos-f4

Με μεγαλύτερη διάθεση μπήκαν οι Ρώσοι στον μικρό τελικό, και με τον Τζάκσον να αναλαμβάνει το κουμάντο της ομάδας, κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και προηγήθηκαν με το «καλημέρα» με 12-0, με τον Μπιέλιτσα να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι των Τούρκων ακριβώς στο 4′ της αναμέτρησης. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν σταμάτησε εκεί και με ένα επιμέρους σερί 12-2 προηγήθηκαν με 24-4 στο 8′ μετά από σετ βολών του Χάινς, με τον Γκούντελοκ να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο της Φενέρ στο 1:49. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ πέτυχε συνολικά 3 μαζεμένα τρίποντα, και έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 27-13 για την ΤΣΣΚΑ.

Στο ίδιο άχαρο μοτίβο από πλευράς ενδιαφέροντος κυμάνθηκε και η δεύτερη περίοδος, όπου ο Φριτζόν βρήκε την ευκαιρία με τρίποντο να ανεβάσει την διαφορά στο επίπεδο του +27 (45-18) στο 18′, με τους Τούρκους να «αστοχούν» ακόμα και σε καρφώματα! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διπλό σκορ για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (48-24), η οποία είχε 23 ριμπάουντ έναντι 11 της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ενώ η Φενέρ είχε και 10 λάθη.

Με πατημένο το γκάζι…και τον Νίκολς να είναι ορεξάτος μπήκε στο παρκέ και στο 3ο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ, και έτσι ανέβασε την διαφορά και στο +28 (26-54) στο 23′, με την Φενέρ να προσπαθεί να συνέλθει και με τον Ζήση να δίνει το σύνθημα με τρίποντο να μειώνει σε -19 (37-56) στο 26′, με τέσσερις μαζεμένους πόντους του Μπιέλιτσα. Ο Γκούντελοκ…ξύπνησε μετά από αρκετή ώρα και με τρίποντο μείωσε σε 40-56, με τους Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο και Ζήση με εύκολο καλάθι φέρνουν την Φενέρ στο -15 (47-62) στο 28′. Και όχι μόνο αυτό οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μείωσαν σε 51-64 με δυο μαζεμένα καλάθια στα 52”, με τον Ζήση να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στην επόμενη φάση πάνω στον Ντε Κολό. Ο Γάλλος με δυο βολές έκανε το 51-66, με τον ίδιο να κάνει αντιαθλητικό φάουλ με την σειρά του πάνω στον Έλληνα διεθνή γκαρντ ο οποίος με δυο βολές και με μια ασίστ στον Ερντέν έδωσε στην ομάδα του το δικαίωμα να κλείσει την τρίτη περίοδο στο -11 (55-66), πετυχαίνοντας παράλληλα 31 πόντους στην εν λόγω περίοδο, ενώ είχε 24 στο πρώτο ημίχρονο.

Με τον Ερντέν να κάνει μεγάλο παιχνίδι, τον Γκούντελοκ να σκοράρει κατά συρροήν και τον Ζήση να οργανώνει άψογα η Φενέρ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να μειώσει σε 65-70 στο 6:47 πριν το τέλος, με την ΤΣΣΚΑ να πελαγοδρομεί στο παρκέ. Ο Ζήσης με μια ακόμα ασίστ (5η) έδωσε την ευκαιρία στον Ερντέν (8 π.) να κερδίσει αντιαθλητικό φάουλ στο 6:12 και να μειώσει σε 67-70, με τον Ζήση στο 5:52 να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια με (70-70) με «τρίποντη» βόμβα. Ο Τζάκσον με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ΤΣΣΚΑ (70-73), με τον Χριάπα να την κρατάει στο προβάδισμα με δύσκολο καλάθι στο 4:13 (72-75). Ο Μπιέλιτσα με πέντε μαζεμένους πόντους ισοφάρισε σε 77-77 για την Φενέρ στο 3:13, με τις δυο ομάδες να επιδίδονται στην συνέχεια σε σωρεία άστοχων σουτ, και λαθών. Ο Τζάκσον, και πάλι για τους Ρώσους με 2/2 βολές έκανε το 77-79 στο 1:47 πριν το φινάλε, με τον Γκούντελοκ να κάνει λάθος και να υποπίπτει συγχρόνως σε φάουλ πάνω στον Ντε Κολό. Αυτό ήταν το 5ο φάουλ του Αμερικανού «μπόμπερ» που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους. Ο Γάλλος με δικό του σετ βολών έγραψε το 77-81 στο 1:32, με τον Μαχμούτολγου να κάνει νέο λάθος με την πάσα που επιχείρησε για τον Βέσελι, με τον Τσέχο να πέφτει άτσαλα στο παρκέ υποφέροντας από την μέση του. Ο Ντε Κολό με την σειρά του έκανε λάθος πάσα, με τον Μπίελιτσα στο 1:02 να έχει 1/2 βολές (78-81). Ο Νίκολς με καθοριστικό τρίποντο στα 39” μετά από ασίστ του Ντε Κολό έγραψε το 78-84. Ο Μπιέλτισα μείωσε σε 80-84 στα 37”, με τον Μαχμούτογλου να αστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο στα 12”. Ο Νίκολς με 2 βολές στα 8,5” πέτυχε το 80-86, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 24-48, 55-66, 80-86
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ (Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 24 (4/5 τριπ.), Ζήσης 12 (2/5 τριπ., 6 ασίστ), Μπιέλιτσα 18 (5/10 βολές, 1/3 τριπ., 10 ριμπ.), Ερντέν 8, Μαχμούτογλου, Μπογκτνάνοβιτς 5 (1), Τσετίν, Σαβάς, Ζόριτς 8, Βέσελι 5, Σιπάχι, Πρλέντζιτς.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 17 (1), Φριτζόν 9 (1), Νίκολς 14 (2/3), Τζάκσον 12 (1/2 τριπ., 6 ασίστ), Μαρκοϊσβίλι 1, Ουίμς 6, Βοροντσέβιτς 3 (1), Καούν 9 (6 ριμπ.), Κριάπα 2, Χάινς 8, Κιριλένκο 5 (6 ριμπ.).