Αν και και δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα η Αρμάνι καθάρισε το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο μην αφήνοντας πολλά περιθώρια στην Μπασκόνια. Κορυφαίος για την Αρμάνι ο Ντελά Βάλε με 15 πόντους , ενώ από την Μπασκόνια διασώθηκε ο Στάουσκας επίσης με 15 πόντους

Ο Αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθεί με ένα γρήγορο 7-0 στο (3′). Στην συνέχεια η Μπασκόνια αντέδρασε άμεσα και απάντησε με με ένα δικό της 7-0, ισοφαρίζοντας σε 7-7. Προς το τέλος του δεκαλέπτου η Μπασκόνια έκανε ένα ξέσπασμα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 19-14 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Βάσκοι συνέχισαν έτσι όπως τελείωσαν την πρώτη και με πρωταγωνιστή τον Στάουσκας άνοιξαν την διαφορά στο +9 (26-17 στο 12′). Παράλληλα η Αρμάνι δεν μπορούσε να βρει εύκολα σκορ στην επίθεση. Ωστόσο οι Ιταλοί μετά το 15′,ανέβασαν ρυθμούς με αποτέλεσμα να μειώσουν στον πόντο 32-31 με πρωταγωνιστή τον Μίτσοφ. Στην συνέχεια η Αρμάνι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο τέλος του ημιχρόνου με 40-34.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Μπασκόνια μείωσε στους τέσσερις 42-38 με πρωταγωνιστή τον Φάλ. Μετά τα μισά του δεκαλέπτου η Αρμάνι βρήκε ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 53-44(27′). Η Μπασκόνια ωστόσο έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο λεπτό της περιόδου και κατάφερε να μειώσει στο τρίποντο 56-53 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αρμάνι με ένα επιμέρους 10-2,αύξησε την διαφορά στους δέκα 65-55 με πρωταγωνιστή τον Σκόλα. Οι Βάσκοι δεν έβρισκαν απαντήσεις στην άμυνα αλλά ούτε και στην επίθεση. Η διαφορά στο 35′ έφτασε στο +17(72-55).Η συνέχεια ήταν ανάλογη της αρχής του δεκαλέπτου, η Αρμάνι πλέον είχε τον απόλυτο έλεγχο και η Μπασκόνια δεν μπορούσε να βρει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει 81-74 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 14-19,40-34,56-53,81-74