Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έπιασε τα στάνταρ απόδοσης που μας έχει συνηθίσει ειδικά στο Wizink Center και παραλίγο να το… πληρώσει κόντρα στην καλύτερη του αναμενόμενου, Μπασκόνια.

Οι πρωταγωνιστές για τους Μαδριλένους, οι οποίοι δηλαδή έβγαλαν τα… κάστανα από την φωτιά ήταν οι Φακούντο Καμπάτσο και Τρέι Τόμπκινς. Ο Αργεντινός πόιντ γκάρντ με τους 10 πόντους του και τις 11 ασίστ του ε΄νω ο Αμερικανός φόργουορντ με τους 20 πόντους του.

Σίλντς με 14 πόντους και Σενγκέλια με 12 πόντους ξεχώρισαν για το σύνολο του κόουτς Ιβάνοβιτς ο οποίος ευτύχησε να βρει σκορ από πολλά διαφορετικά πρόσωπα πάντως.

Ο Αγώνας

Οι γηπεδούχοι με τον Τζέφρι Τέιλορ να ξεκινά ζεστός μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 7-2. Οι Βάσκοι με 9-0 σερί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14-19 χάρη στα καλάθια του Σενγκέλια, την εξαιρετική άμυνα που δεν δέχθηκε πόντο στα τελευταία τέσσερα λεπτά της περιόδου αλλά και το τρίποντο του Ζόραν Ντράγκιτς.

Με 5-0 σερί και από τις δύο ομάδες άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν αρχικά σε 19 όλα αλλά οι φιλοξενούμενοι χωρίς να χρονοτριβήσουν έκαναν το 19-24. Η Μπασκόνια πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά ενός πόντους (37-38) καθώς Καμπάτσο (τρίποντο) και Ντεκ (βολές) έκαναν ένα μικρό σερί 5-0 για να κλείσουν ένα κακό πρώτο ημίχρονο.

Στο β’ μέρος η “Βασίλισσα” ανέκτησε το προβάδισμα και την πρωτοβουλία των κινήσεων χάρη κυρίως στους Ταβάρες, Ντεκ οι οποίοι με καλάθια από την ρακέτα “έγραψαν” το 49-44. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο +4, 53-49, μετά από ένα καλάθι του Τρέι Τόμπκινς στην εκπνοή. Μία τρίτη περίοδος στην οποία δεν είδαμε καλό μπάσκετ με τα νεύρα να μην λείπουν και από τις δύο πλευρές.

Οι εκπληκτικοί Σιλντς και Κριστόν έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με ένα επιμέρους σκορ 4-11 στο ξεκίνημα του τέταρτου και καθοριστικού δεκαλέπτου. Ο Τόμπκινς με το τρίτο του προσωπικό τρίποντο έφερε τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία (60-60) και λίγο αργότερα 62 όλα προτού με δύο βολές ο Καμπάτσο κάνει το 64-62. Ο Πολονάρα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 64-64 αλλά ο Φακούντο Καμπάτσο που πλέον είχε πάρει την υπόθεση προσωπικά βρήκε εκ νέου σκορ (66-64). Ο Ντράγκιτς έχασε την μία από τις δύο βολές και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, 66-65. Οι δύο ομάδες έχασαν από μία επίθεση, για να έρθει ο Τρέι Τόμπκινς στα 15″ πριν το τέλος και να φτάσει τους 19 πόντους κάνοντας το 68-65. Ο Τορνίκε Σενγκέλια απάντησε άμεσα (στα 11 δευτερόλεπτα) με δίποντο για το 68-67 και ο Λάσο κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αμέσως φάουλ στα 10″ και ο εξαιρετικός μέχρι εκείνο το σημείο Τόμπκινς λάθεψε από την γραμμή της φιλανθρωπίας, βάζοντας μόνο τη μία βολή για το 69-67. Ο Σιλντς ισοφάρισε το ματς στα 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη αλλά ο Νικ Στάουσκας προσπαθώντας να πιέσει τον Φακούντο Καμπάτσο του έκανε το μοιραίο φάουλ το οποίο ο Αργεντινός σούπερ σταρ μετέτρεψε σε 1 εύστοχη βολή η οποία έφτανε για το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-38, 53-49, 70-69

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 6, Φερναντεθ, Καμπάσο 10 (1), Ντεκ 10, Ταβάρες 8, Γιουλ, Μίκι 4, Τόμπκινς 20 (3), Τέιλορ 7 (1)

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Κρίστον 6, Τζάνινγκ 11 (3), Ντιοπ, Γκαρσία 5 (1), Φαλ 2, Στάουσκας, Σενγκέλια 12, Ντράγκιτς 9 (2), Σιλντς 14 (1), Πολονάρα 2, Έρικ 8