Η Όλντενμπουργκ ήταν η μεγάλη νικήτρια με 79-74, απέναντι στην Βαρέζε του Ντούσαν Σάκοτα (2π., 2 ριμπ.) στον πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας. Έτσι οι Γερμανοί, πήραν την πρόκριση για τον ημιτελικό της Τετάρτης (3/10) όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού, Λιέτουβος Ρίτας – Ρίγα. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι κι οι δυο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Οι Γερμανοί πιο ψύχραιμοι στο τέλος κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρόκριση, με κορυφαίο τον Τζούλιο Τζένκινς (18 π.).

Οι παίκτες της Όλντενμπουργκ μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά, με 3-7 στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού. Στην συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι Ιταλοί ισορρόπησαν και κατάφεραν να προηγηθούν με 14-11 στο 6ο λεπτό. Η 1η περίοδος όμως βρήκε την γερμανική ομάδα να είναι στο +6 (17-23), κάνοντας την αντεπίθεση της στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο οι παίκτες του Ντούσαν Σάκοτα κυριάρχησαν. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση σε 29-29 στο 15ο λεπτό και να προηγηθούν και πάλι στο παιχνίδι με 31-29 ένα λεπτό αργότερα. Με επιμέρους σκορ 18-8 η Βαρέζε ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +4 (35-31), με το παιχνίδι να είναι ένα πραγματικό ντέρμπι.

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ δίχως να μπορεί κάποια να ξεφύγει (36-36 22’, 44-43 25’). Οι Ιταλοί έχασαν τη μικρή διαφορά του πρώτου μέρους και οι παίκτες της Όλντενμπουργκ κατάφεραν να ολοκληρώσουν την 3η περίοδο, προηγούμενοι με ένα πόντο (51-52). Στο 4ο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρισκόντουσαν μπροστά, μεγαλώνοντας την διαφορά στο +7 με εύστοχο τρίποντο του Τζέκινς (53-60 33’). Η Βαρέζε αντέδρασε όμως και πραγματοποίησε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και το 53-60 έγινε 63-62!

Το τάιμ άουτ… αφύπνισε και πάλι τους παίκτες της Όλντενμπουργκ, οι οποίοι ξέφυγαν και πάλι με 7 πόντους (63-70 37’), με την ιταλική ομάδα να επιστρέφει εκ νέου για το 70-70, βάζοντας… φωτιά στην αναμέτρηση! Το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό πήγαινε πόντο – πόντο και με την Βαρέζε να μειώνει με δύο βολές το Έρε σε 74-76, με 15’’ να απομένουν. Στην επόμενη επίθεση ο Ρίκι Πόλντινγκ ήταν εύστοχος σε μία βολή για λογαριασμό της Όλντενμπουργκ και ο Κίκι Κλαρκ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο στο τελευταίο σουτ που επιχείρησε και έτσι το 79-74 παρέμεινε, δίνοντας την πρόκριση στην γερμανική ομάδα!

Ο Ντούσαν Σάκοτα βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό έχοντας 2 πόντους (1/2 δίπ., 0/5 τρίπ.,) και 2 ριμπάουντ σε 15’ συμμετοχής. Από την Βαρέζε ξεχώρισαν ο Πολονάρα με 18 πόντους (4 ριμπ.) και ο Κλάρκ με 15 (1 ριμπ.).

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζένκινς με 18 πόντους (5/7 δίπ., 2/8 τρίπ., 2/2 β.) και 1 ριμπάουντ σε 21’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησαν ο Κρέιμερ (5 ριμπ.) και ο Πόλντινγκ (5 ριμπ.) με 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-31, 51-52, 74-79
Βαρέζε (Φράτες): Στέκιτς 6, Σάκοτα 2, Κόουλμαν 7, Ρας 6, Κλαρκ 15 (3), Ντε Νικολάο 2, Χάσελ 4, Έρε 14 (2), Πολονάρα 18 (2).
Όλντενμπουργκ (Μακόφσκι): Κρέιμερ 15, Ντε Μέλο, Τζόις ΙΙΙ 8, Βισότσκι 2, Σμόλντερς 8, Σμιθ, Τζένκινς 18 (2), Πόλντινγκ Τζούνιορ 15, Φρίζε, Αλεξαντρόφ, Κροσαριόλ 6.