Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα εντυπωσίασε τόσο με το μπάσκετ που έπαιξε όσο και με την τακτική που ακολούθησε, αποτέλεσμα της δουλειάς του Έλληνα κόουτς. Εξαιρετική εμφάνιση από τον φύσει και θέσει ηγέτη της ομάδας, Αλεξέι Σβεντ με 20 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε και ο Τζέιμς Άντερσον με 16 πόντους. Πάλεψε από πλευράς Ρεάλ ο Γκουστάβο Αγιόν με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ντόντσιτς δεν είχε βοήθειες και έμεινε 12 πόντους, με 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έναν γρήγορο ρυθμό και τους Σβεντ-Ντόντσιτς να δίνουν τις κατευθύνσεις στις ομάδες τους και να ανεβάζουν γρήγορα το σκορ, μιας και στα πρώτα 5′ λεπτά το σκορ ήταν στο 15-15, με τους Ρώσους να κλείνουν την περίοδο όντας μπροστά με 23-25, παίζοντας κατά κύριο λόγο με σουτ μέσης και κοντινής απόστασης έχοντας 10/12 εύστοχα σουτ.

Η συνέχεια είναι ανάλογη με την Ρεάλ να έχει έλλειψη επιλογών και τον Ντόντσιτς να παλεύει πολλές φορές μόνος του, την ώρα που η ομάδα Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχιζε με τους ίδιους ρυθμούς και στο 15′ έφτασε τη διαφορά στο +12 (28-40). Ένα σερί 11-5 βοήθησε τους Μαδριλένους ώστε το ημίχρονο να κλείσει στο 39-45.

Στο β’ ημίχρονο η Ρεάλ κατάφερε να μπει καλύτερα στο παρκέ και να πάρει προβάδισμα με 48-47 στα πρώτα λεπτά, όμως τότε ανέλαβε ο Ρόμπινσον από πλευράς Χίμκι και με την υπεροχή του κάτω από τις ρακέτες βοήθησε ώστε το δεκάλεπτο να κλείσει στο 59-66.

Η Ρεάλ έβλεπε σιγά σιγά το παιχνίδι να χάνεται, όμως δεν έλεγε να τα παρατήσει, με τον Λούκα Ντόντσιτς να προσπαθεί να βρει λύσεις στην επίθεση και το 69-78 μετατράπηκε σε 77-80 στο 38′, όμως η Χίμκι ήταν αποφασισμένη να πάρει τη νίκη, κάτι που ήρθε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 39-45, 59-66, 80-86

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα εδώ!