Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων, ο Ολυμπιακός “απέδρασε” από τη Μαδρίτη με 80-79 επί της Ρεάλ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με 1/2 βολές ο Στρέλνιεκς, καθώς στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι “Μαδριλένοι” δεν κατάφεραν να κάνουν κάποιο σουτ, με τον Γιώργο Πρίντεζη (κορυφαίος με 21π.) να κάνει φάουλ, το οποίο ωστόσο ήταν σε νεκρό χρόνο.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 15-7, διπλασιάζοντας τις νίκες του κόντρα στη Ρεάλ κι έχοντας ήδη δύο νίκες επί της Φενέρμπαχτσε, μετατρέπεται πλέον σε φαβορί για την πρώτη 4άδα της regular season της Ευρωλίγκας. Αυτή ήταν η 2η σερί νίκη των ‘ερυθρόλευκων”, ενώ η Ρεάλ έπεσε στο 13-9 και την 5η θέση, έχοντας από πάνω της πλέον τον Παναθηναϊκό.

Το φιλμ

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυνατά με 5-0 στο πρώτο λεπτό, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας (5-5), ενώ στο 7′ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 13-15, για να κλείσει με προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο (20-21, 10′).

Στη β’ περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με “ζεστό” τον Ουίλτζερ ξέφυγε με 32-38 στα μισά του δεκαλέπτου, ενώ με μια βολή του Πρίντεζη πήρε αέρα οκτώ πόντων (35-43, 19′), με τον Κάρολ να μειώνει στους έξι για τη Ρεάλ στο τέλος του ημιχρόνου (39-45, 20′).

Στην επανάληψη, οι “ερυθρόλευκοι” διατηρούσαν το +5 (44-49), όμως η Ρεάλ ισοφάρισε στα μέσα της γ’ περιόδου σε 49-49. Με τρίποντο του Ρόμπερτς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 54-58 και παρά την πίεση των Μαδριλένων διατήρησε ένα ισχνό προβάδισμα έως και τη λήξη της περιόδου (62-65, 30′), χάρη σε νέο τρίποντο του Ουίλτζερ.

Στην δ’ περίοδο, με τέσσερις πόντους του Κοζέρ κι ένα τρίποντο του Τόμπκινς, η Ρεάλ έτρεξε 7-0 σερί, περνώντας μπροστά με 69-65 στο πρώτο δίλεπτο, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με νέο καλάθι του Κοζέρ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 71-65, όμως με ένα γκολ-φάουλ του Πρίντεζη και μια βολή του Στρέλνιεκς, λόγω τεχνικής ποινής στον Ρέγιες (έκανε 0/2 βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Σπανούλη και κλώτσησε εκνευρισμένος τη μπάλα), μείωσε στο καλάθι (73-71) και με τρίποντο του Πρίντεζη αμέσως μετά ανέκτησε το προβάδισμα με 73-74 στα μισά της περιόδου.

To ματς έγινε θρίλερ με τον Σπανούλη να απσύρεται στο τελευταίο λεπτά, τον Ντόντσιτς να κάνει το 78-77 48” πριν το τέλος και τον Στρέλνιεκς να απαντά άμεσα για το 78-79 με 34” να απομένουν για τη λήξη. Με 1/2 βολές ο Ντόντσις (επανέλαβε τη 2η) ισοφάρισε σε 79-79, όμως ο Στρέλνιεκς “μίλησε” και πάλι παίρνοντας την τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού και “γράφοντας το 79-80 15” πριν το φινάλε. Ο Λάσο κάλεσε τάιμ άουτ, με τον Σφαιρόπουλο να καλεί δεύτερο σερί τάιμ άουτ, έχοντας προηγουμένως δει το “στήσιμο” των “Μαδριλένων”. Στην επανέναρξη, οι γηπεδούχοι έκαναν κακή επίθεση, μην προλαβαίνοντας ουσιαστικά να σουτάρουν κι έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε με μια τεράστια εκτός έδρας νίκη με φόντο το πλεονέκτημα έδρας από τη Μαδρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 8, Ραντλ, Ράντολφ 4, Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 27 (1), Ρέγιες 7 (1), Καμπάτσο, Κάρολ 6, Ταβάρες 2, Τόμπκινς 20 (5), Τέιλορ 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 5, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς 11 (1), Πρίντεζης 21 (2), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 12 (3), Τόμπσον 7 (1).