Χάρη στον «ζεστό» Ράντολφ η Ρεάλ στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με 6-9. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-14 όμως χάρη στην εκπληκτική ασίστ του Καμπάτσο στον Κοζέρ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 9, 10-19. Η ομάδα του Ερνάκ, κατάφερε 1 λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου να μειώσει εκ νέου στους 4, 16-20, όμως οι Μαδριλένοι με το τρίποντο του Γιουλ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 16-23. Η ομάδα του Λάσο αύξησε τη διαφορά αρχικά σε 18 -27 και στη συνέχεια σε 27-43. Οι Τούρκοι όμως με αντεπίθεση  μείωσαν σε 35-43, 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Ισπανοί σε εκείνο το σημείο πάτησαν εκ νέου «γκάζι» κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με 38-53 χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Τόμπκινς.

Δεν αντιμετώπιζε προβλήματα η Ρεαλ Μαδρίτης στην επανάληψη, διατηρώντας με ευκολία διαφορά 13-15 πόντων. Το μοτίβο δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενος να την ολοκληρώνουν με 58-72. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα της Ρεάλ και μείωσαν σε 66-72 με 6 λεπτά να απομένουν για το τέλος. Οι Ισπανοί συνέχιζαν να μην είναι συγκεντρωμένοι δίνοντας το δικαίωμα στην Νταρουσάφακα να μείωσει αρχικά 3 λεπτά πριν το τέλος στους 4, 74-78 με τον Οζμιζρακ, και ένα λεπτό μετά στον πόντο, 79-80 με το κάρφωμα του Έβανς. Το ντέρμπι καλά κρατούσε μέχρι το τέλος όμως η Ρεάλ γλίτωσε το «κάζο», κερδίζοντας με 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 22-30, 21-19, 23-14

Νταρουσάφακα: Οζμιζρακ 11(3), Ακάι 2, Μπαϊγκούλ 5(1), Ντεμίρ, Κιντ 3(1), Οζντεμίρογλου 2, Σάβας 3, Ντάγκλας 27(6), Πέινερς 7, Έβανς 18(2), Έρικ 4, Ντίμπλερ

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 5(1), Ράντολφ 15(1), Καμπάτσο 9(1),Αγίον 5, Κάρολ 12(1), Ταβάρες 2, Γιουλ 3(1), Ντεκ 6, Πρέπελιτς 10(1), Κούζμιτς, Τόπκινς 15(2), Τέιλορ 4