Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι αυτή που παίρνει το εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου, καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού (89-82) παίρνοντας την τρίτη της νίκη στη σειρά (3-1).

Οι «πράσινοι» μπήκαν συγκεντρωμένοι στα πρώτα λεπτά (5-9, 5′) αλλά η Ρεάλ με τον Αγιόν να εκμεταλλεύεται απόλυτα τα πικ εν ρολ με τον Γιουλ πέρασε μπροστά. Συγκεκριμένα με 10 συνεχόμενους πόντους ο σέντερ της ”Βασίλισσας” διαμόρφωσε το 19-14 του πρώτου δεκαλέπτου. Με τον Μάικ Τζέιμς και τον Ματ Λοτζέσκι ο Παναθηναϊκός ξεκόλλησε στο σκοράρισμα, μειώνοντας στους 3 (27-24). Η Ρεάλ μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αρκετά άστοχη από τα 6.75μ (0/9). Αυτό άλλαξε πολύ γρήγορα καθώς δύο γρήγορα τρίποντα του Γιουλ ανέβασαν εκ νέου την διαφορά. Μάλιστα αυτή εκτοξεύτηκε μέχρι το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν απόλυτα στο παρκέ (51-35)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντόνσιτς πήρε ”φωτιά” και με 3 συνεχόμενα τρίποντα η διαφορά πήγε πάνω από τους 20 πόντους (65-43). Με τον Τζέιμς και τον Παππά που μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε στο παιχνίδι προσωρινά για να έρθουν τέσσερις σερί πόντοι από τον Γιουλ (78-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε αφηνιασμένος, αφήνοντας την Ρεάλ με 2 πόντους σε διάρκεια 6 λεπτών. Αντίθετα στην επίθεση το τριφύλλι κατάφερε με τον Σίνγκλετον να είναι ζεστός από την περιφέρεια (5/5) να ρίξει τη διαφορά στους 5 πόντους (80-75, 37′). Η Ρεάλ συνέχισε να είναι άστοχη αλλά κάποια αμφισβητούμενα σφυρίγματα υπέρ των γηπεδούχων, διέκοψαν τη φόρα που είχαν πάρει η φιλοξενούμενοι. Ο Νικ Καλάθης με μεγάλο τρίποντο ωστόσο μείωσε στους 3 (85-82) αλλά ο Ντόνσιτς ένα λεπτό πριν την λήξη έβαλε τέλος στις ελπίδες των ”πρασίνων”. Με τρίποντο υπό πίεση, έκανε το 88-82 σφραγίζοντας την νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 51-35, 78-60, 89-82.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 1, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 5 (1), Ντόντσιτς 17 (4), Ρέγιες 12, Αγιόν 12, Κάρολ 10 (2), Ταβάρες 2, Γιούλ 11 (3), Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 6.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21 (5), Ρίβερς, Τζέιμς 18 (1), Πέιν 4, Παππάς 6 (1), Ντένμον, Γκιστ 2, Βουγιούκας 1, Γκάμπριελ, Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 18 (2), Αντετοκούνμπο 2.