Αν και το παιχνίδι στο πρώτο μέρος φαινόταν οριακό, η Μπάμπεργκ “πάτησε” γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 88-79. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ράιτ και Ραντόσεβιτς, οι οποίοι σημείωσαν από 15 πόντους, με τον Ράμπιτ να ακολουθεί με 14 πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από πλευράς Εφές, αυτοί που έκαναν την διαφορά ήταν οι ΜακΚόλουμ και Στίματς, οι οποίοι σημείωσαν από 21 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Η Εφές ήταν η ομάδα που έδειχνε να πατάει καλύτερα μέσα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την τούρκικη ομάδα να καταφέρνει στα μέσα της πρώτης περιόδου να προηγηθεί με 7 πόντους (8-15), μετά από εύστοχο σουτ τριων πόντων του ΜακΚόλουμ. Η Μπάμπεργκ ωστόσο έβγαλε αντίδραση μειώνοντας σταδιακά, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με σκορ 22-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πήραν προβάδισμα 8 πόντων (38-30), Με τον Μουσλί να ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων. Η τούρκικη ομάδα όμως κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια τελικά με σκορ 44-41.

Στην επανάληψη η Μπάμπερκ παρουσιάστηκε ακόμη καλύτερη και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στο +13 (53-41), μετά από εύστοχο τρίποντο σουτ του Χίκμαν, με την Γερμανική ομάδα να μην χάνει το προβάδισμα και να κλείνει τη τρίτη περίοδο με σκορ 69-55. Tο τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, παρότι η Εφές κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στου 6 πόντους (83-77), η Μπάμπεργκ ήταν αυτή που πήρε τη νίκη τελικά με σκορ 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 44-41, 69-55, 88-79.

Μπάμπεργκ (Μπάνκι): Χάκετ 9, Χίκμαν 5, Ράιτ 15, Ζήσης 8, Νίκολιτς, Στάιγκερ 3, Μίτροβιτς 2, Λο 5, Ολίντε 3, Ρούμπιτ 14, Μούσλι 9, Ραντόσεβιτς 15.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 21 (5), Μπαλμπάι 2, Μπράουν 11, Μπατούκ 8, Μότουμ 4, Γουίμς 6, Στίματς 18, Ντάγκλας 6, Ντάνστον 3.