Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε εύκολα με 70-94 της Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε την 3η θέση στο φετινό Φάιναλ Φορ που ολοκληρώνεται σε λίγες ώρες. Η Ρεάλ προσπάθησε να μειώσει στο δεύτερο μέρος αλλά δεν ήταν αρκετό μπροστά στην καλύτερη ΤΣΣΚΑ χάνοντας με κάτω τα χέρια στο τέλος.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κάιλ Χάινς με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και Κόρι Χίγκινς με 12 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Αγιόν με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Ματσιούλις με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Ανώτερη στο πρώτο μέρος η ΤΣΣΚΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρές άμυνες και να μην αφήνουν πολλά περιθώρια στον αντίπαλο τους. Για αυτό τον λόγο άρχισαν με αρκετή αστοχία και με την Ρεάλ να έχει κάνει ήδη 3 λάθη στα πρώτα δύο λεπτά και τους Ρώσους να το εκμεταλλεύονται και να κάνουν το 0-5. Ο Ματσιούλις έσπασε το ρόδι για τους Μαδριλένους σκοράροντας μετά από 3 λεπτά για το 2-5. Οι ομάδες συνέχισαν να αστοχούν σε ελεύθερα σουτ, αλλά σκοράροντας με συνεχόμενες βολές το σκορ έγινε 7-12, με τον Φριτζόν να σκοράρει με λέι απ και να διαμορφώνει νωρίς στο παιχνίδι ντάμπλ σκορ (7-14). Μάλιστα ο Χάινς έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους με δυνατό κάρφωμα (8-18), με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να αυξάνει την διαφορά στους 13 πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (10-23).
Οι δύο ομάδες συνέχισαν να αστοχούν και να υποπίπτουν σε πολλά λάθη, μέχρι να έρθει ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς(14-28) για να ανοίξει ο ρυθμός. Ακολούθησε αμέσως ένα έμμεσο τρίποντο του Ρέγιες, με την ΤΣΣΚΑ να απαντάει γρήγορα στο τρίποντο του Ντρέιπερ με δύο συνεχόμενα καλάθια από τους Χίγκινς και Όγκουστιν για το 20-34. Η ΤΣΣΚΑ φαίνεται πως θέλει να τελειώσει από νωρίς το σημερινό παιχνίδι, με τον Φριντζόν και τον Χίγκινς να σκοράρουν με συνεχόμενα τρίποντα για το 20-40, ενώ μένουν τρία λεπτά για το ημίχρονο. Με ένα γρήγορο σερί 8-0 από τους Ισπανούς έγινε το 28-41, για να σκοράρει με την λήξη ο Γιουλ για το 32-45.

Προσπάθησε, δεν μπόρεσε, τα παράτησε

Η Ρεάλ θα καταφέρει να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους την διαφορά (41-49) με τον Αγιόν που θα γίνει ο πρώτος παίκτης που θα φτάσει τους 10 πόντους. Η Ρεάλ θα μπορούσε να μειώσει περισσότερο αλλά τρία συνεχόμενα λάθη από τους παίκτες της έδωσαν δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει με δύο τρίποντα (από Τζάκσον και Ντε Κολό) για το 44-59. Ο Ματσιούλις θα σκοράρει κάτω από το καλάθι, με τον Χάινς να απαντάει αμέσως με ωραία κίνηση για το 46-61 με 3,40 να μένουν. Οι δύο ομάδες έχουν συμπληρώσει τα ομαδικά εδώ και ώρα σκοράροντας από τις βολές. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Κάρολ θα σκοράρει από τα 6.75 με τον Χίγκινς να σκοράρει με λέι απ (56-69) στην άλλη άκρη του γηπέδου.
Ο Γιουλ θα σκοράρει με το πρώτο του τρίποντο σήμερα και θα κάνει το 59-71, με τον Φριντζόν να απαντάει για το 59-74. Ο Ματσιούλις και ο Τέιλορ θα προσπαθήσουν να μεώσουν αλλά πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Τζάκσον βάζουν τέλος στις ελπίδες των Ισπανών με 3,30 λεπτά για το τέλος. Διαδικαστική σημασίας το παιχνίδι με τον Χάινς να σκοράρει από μέση απόσταση(69-86) και να φτάνει τους 14 πόντους και να γίνεται ο πρώτος της σκόρερ. Η Ρεάλ φαίνεται πως το έχει παρατήσει το παιχνίδι με τον Βοροντσέβιτς να σκοράρει για τρεις (69-89) και αργότερα με κοντινό λέι απ έκανε το τελικό 70-94.

Τα δεκάλεπτα:  10-23, 32-45, 56-69, 70-94.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ράντολφ 4, Ντρέιπερ 5(1), Ρούντι 4(1), Νοτσιόνι 4, Ντόντσιτς 6, Ματσιούλις 11, Ρέγιες 5, Αγιόν 11, Κάρολ 3(1), Γιουλ 3(1), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 8(2).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 13(1), Τεόντοσιτς 7(1), Όγκουστιν 4, Φριντζόν 12(2), Τζάκσον 13(3), Αντόνοφ 3(1), Φρίλαντ 1, Βοροντσέβιτς 10(2), Χίγκινς 12(1), Κουλαγκίν 3(1), Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 14.