Η Μπασκόνια παίζοντας απίστευτο μπάσκετ ισοπέδωσε την Ρεάλ Μαδρίτης με το επιβλητικό 105-75 για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ονειρικό για τους Βάσκους. Οτιδήποτε και αν επιχειρούσαν έβρισκαν το στόχο με αποτέλεσμα να χτίσουν μεγάλη διαφορά από την αρχή. Το σκορ ήταν 8-5 στο 2′. Τρέχοντας ωστόσο 19-0 σερί σε 5 λεπτά η Μπασκόνια έκανε το 27-5. Με πρωταγωνιστή τον Χουέρτας οι γηπεδούχοι έκτισαν αυτή την διαφορά των 22 πόντων αλλά ο Ντόντσιτς μάζεψε την κατάσταση, μειώνοντας το σκορ σε 36-17 με τη λήξη της περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά και το κατάφεραν έστω και για λίγο. Με μπροστάρηδες του Ντόντσιτς και Ρούντι η Ρεάλ έκανε το 41-27 στο 13. Η άνεση όμως που σκόραραν οι παίκτες του Μαρτίνεθ δεν άφησε περιθώρια. Χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν 4 συνεχόμενα τρίποντα σε διάστημα δύο λεπτών, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 24 πόντους (57-33), την στιγμή που το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 64-44.

Το σκηνικό δεν παρουσίασε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων να διατηρείται (76-53, στο 26′). Ο Μπομπουά σκόραρε με τρίποντο για να κάνει το 83-57, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το επιβλητικό 88-63. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ρεάλ να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση έχοντας την χείριστη ψυχολογία. Η Μπασκόνια το εκμεταλλεύτηκε διευρύνοντας την διαφορά στους 30 πόντους (105-75) και παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας είχε 13 πόντους και 6 ασίστ για τους νικητές, ενώ ο Ροντρίγκ Μπομπουά πέτυχε 15 πόντους. «Διψήφιοι» και οι Τίμα (10), Τζάνινγκ (11), Γκρέιντζερ (12). Κορυφαίος για τη Ρεάλ ξανά ο Λούκα Ντόντσιτς (18π., 4ασ.), ενώ θετικό ντεμπούτο έκανε ο Βάλτερ Ταβάρες (10π., 7ριμπ., 1κοψ.).

Τα δεκάλεπτα: 36-17, 64-44, 88-63, 105-75.

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 3 (1), Τίμα 10 (2), Βόιτμαν 2, Μαλμάνις 8, Χουέρτας 13 (1), Μπουμπουά 15 (3), Τσάνινγκ 11 (2), Ντιοπ 8, Γκρέιντζερ 12 (2), Πουαριέ 8, Σενγκέλια 7, ΜακΡέι 8 (1)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 3, Ραντλ 2, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 9 (3), Ντόντσιτς 18 (2), Ματσιούλις 4, Ρέγιες 3, Καμπάτσο 3 (1), Κάρολ 7 (1), Ταβάρες 10, Τόμκινς 6, Τέιλορ 6 (1)