Άνετο βράδυ πέρασε στην έδρα της η Μπασκόνια, η οποία κέρδισε εύκολα την Χίμκι με 104-86 για την 25η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Οι Βάσκοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ρώσους, που δεν στο δεύτερο ημίχρονο κατέρρευσαν.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μπασκόνια ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα, όντας συγκεντρωμένη και στις δύο πλευρές του παρκέ, την ώρα που η Χίμκι προσπαθούσε να κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα την διαφορά (22-17). Στη συνέχεια, όμως, η Ρώσοι βελτιώθηκαν και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα από τους Βάσκους, πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (40-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μπήκε αφηνιασμένη και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση ανέβασαν κατά πολύ τη διαφορά στο σκορ, αφού οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις έδειχναν να μένουν απί δυνάμεις (78-57). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να παρουσιάζουν μία βελτίωση, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν το καθαρό μυαλό να διατηρήσουν την διαφορά και να φτάσουν στη νίκη με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 104-86.

Δεκάλεπτα: 22-17, 40-41, 78-57, 104-86.

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Πενάβα, Βιλντόθα 12 (2), Βόιγκτμαν 16 (1), Σεντεκέρσκις, Χουέρτας 7 (1), Τζάνινγκ 13 (3), Ντιόπ 11 (1), Πουαριέ 18, Τζόουνς, Γκαρίνο 8, Σιλντς 13 (1), Χίλιαρντ 10 (1).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 15 (3), Κρόκερ 18 (6), Βιάλτσεφ 5 (1), Μάρκοβιτς 2, Μόνια 9 (3), Γκουμπάνοφ 6, Ζουμπκόφ 9 (1), Τζένκινς 3 (1), Τόμας 19.