Η Μπασκόνια ήταν καταιγιστική κόντρα στη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, κερδίζοντας την με το ευρύ 97-73. Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπασκόνια έκανε το ρεκόρ της 10-11 ενώ ταυτόχρονα σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της κόντρα στην ”ομάδα του λαού”, όταν η Ταού είχε επικρατήσει με 94-73 το 2007. Από την άλλη, η Μακάμπι με αυτή την ήττα έπεσε στο 9-12.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιοχάνες Βόιτμαν που έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, πετυχαίνοντας τους 17 από τους 20 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο όπου η Μπασκόνια έβαλε τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Τον Γερμανό σέντερ ακολούθησαν ο Χίλιαρντ και ο Βιλντόζα με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 19 πόντους και 4 τρίποντα.

Μόλις 4 λεπτά άντεξε η Μακάμπι καθώς μετά το 7-8, είδε τη Μπασκόνια με ένα προσωπικό σόου του Βόιντμαν να περνάει μπροστά στο σκορ και να προηγείται με 26-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με τον Χίλιαρντ να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα οι Βάσκοι έφτασαν να προηγούνται με 19 πόντους στο 15′ (43-24). Το σκορ είχε ανέβει πολύ μέχρι εκείνο το σημείο και ειδικά από τους γηπεδούχους που είδαν αρχικά με τον Γουίλμπεκιν και μετά με τον Πάργκο η Μακάμπι να μειώνει σε 54-41 με τη λήξη του ημιχρόνου. Με πατημένο το γκάζι μπήκε στο 2ο μέρος η Μπασκόνια και τρέχοντας σερί 10-2 μέχρι το 24′, εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (64-43). Μάλιστα, η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στο 32′ (83-57), με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε έναν περίπατο για τους Βάσκους που έφτασαν στη νίκη με σκορ 97-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 54-41, 81-57, 97-73.

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 16 (3), Γκονζάλεθ, Βόιτμαν 20 (4), Χουέρτας 4, Τζάνινγκ 5, Ντιόπ 8, Πουαριέ 7, Τζόουνς 5, Σιλντς 13, Χίλιαρντ 19 (3).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 2, Γουίλμπεκιν 19 (4), Πάργκο 8, Ο’Μπράιαντ 15, Καλοϊάρο 5, Ρολ 2, Αβντίγια 6, Τάιους 2, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 4, Μπλακ 4, Ζούσμαν.