Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο και σε ένα χορταστικό παιχνίδι, πήρε τη νίκη με σκορ 102-111 κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για τη κατάληψη μιας από τις πρώτες οκτώ θέσεις. Η ομάδα του λαού μετά από αυτό το αποτέλεσμα, έχει ρεκόρ 11-9 όντας πάνω από την Μπασκόνια με 2 νίκες διαφορά, σε αντίθεση με την Αρμάνι που έπεσε στο 6-14 έπειτα από 20 αγωνιστικές.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, με τον Παραχούσκι να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια και να οδηγεί την Μακάμπι στην επίθεση, το σκορ έγινε γρήγορα στο 11-20 στα πρώτα 6 λεπτά. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ο ρυθμός της Μακάμπι έπεσε, με τους Ιταλούς να μειώνουν την διαφορά μέχρι το 10′ (26-30) χάρη στον Γκουντάιτις. Η Μακάμπι συνέχισε να σκοράρει ασταμάτητα έπειτα από όμορφες συνεργασίες των κοντών με τον Τάιους, ενώ ο Κόουλ πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και διαμόρφωσε το 50-57 του ημιχρόνου.

Οι περιφερειακοί της ομάδας του Σπάχια είχαν πάρει φωτιά για τα καλά, με τον Τζάκσον να ξεκινάει το δικό του προσωπικό ρεσιτάλ και να σκοράρει 8 συνεχόμενους πόντους, κάνοντας πολύ γρήγορα το 52-67 στο 25‘. Η Αρμάνι Μιλάνο προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνέχεια λύσεις με τους Τάιους, Κέιν, Κόουλ για το 70-83 (30′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αρμάνι έβγαλε αντίδραση και μείωσε αρχικά στους 8 πόντους (84-92, 35′), ενώ στο 39′ κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους με βολές του Γκάουντλοκ (98-102). Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τόμας και ένα από τον Τζάκσον,  αμέσως εκτόξευσαν τη διαφορά με την Μακάμπι να παίρνει τη νίκη με το τελικό σκορ 102-11.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 50-57, 70-83, 102-111.

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 13 (3), Μίτσοφ 9 (1), Ταρτσέφσκι 5, Κουζμίνσκας 5, Τσιντσαρίνι 10 (1), Αμπάς, Εμπαγέ 11 (2), Θίοντορ 22 (2), Μπέρτανς 6 (2), Τζέρελς 3 (1), Γκουντάιτις 18.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Τόμας 18 (3), Ρολ 12 (2), Κέιν 9, Τάιους 14, Ντιμπαρτολόμεο, Κόουλ 19 (1), Μπόλντεν 9 (1), Παραχούσκι 14, Τζάκσον 16 (2).