Στο πρώτο ματς της ημέρας (17/10) για τον 1ο όμιλο της Euroleague η Νίζνι Νοβγκόροντ επικράτησε με 88-86 της Ντιναμό Σάσαρι κάνοντας ντεμπούτο στη διοργάνωση με ιδανικό τρόπο.

Το ματς είχε από την αρχή τρελό ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται με 19 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο όταν το σκορ έφτασε να είναι 7-26! Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 15-26. Οι Ρώσοι συνέχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και με τον Ρότσεστι να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 43-47.

Με τη έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο γκαρντ της Νίζνι συνέχισε να ανεβάζει στροφές και οδήγησε την ομάδα του στο +10, την οποία έριξαν οι φιλοξενούμενοι, διαμορφώνοντας το 66-61 ως σκορ τρίτης περιόδου. Το φινάλε έμελλε να είναι εντυπωσιακό. Οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με τον Κίνσει να «οργιάζει», αλλά με χαμένα σουτ, λάθη και τρελά τρίποντα από τους Ιταλούς το ματς έφτασε στο 88-86.

Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, έκαναν λάθος στην επαναφορά και οι δύο ομάδες πήγαν με τάιμ άουτ στους πάγκους και 4.5’’ στους Ιταλούς. Ο Ντάισον πήρε την προσπάθεια, αστόχησε στο layupκαι οι Ρώσοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 43-47, 66-61, 88-86

Νίζνι Νοβγκόροντ: Μπαμπούριν 6, Παρατσούσκι 16, Αντόνοφ 9, Κοστόφ 4, Κίνσει 17, Ρότσεστι 12, Τόμκινς 16, Ντάνιελς 5, Γκολόβιν 3

Ντιναμό Σάσαρι: Λόγκαν 17, Σόσα 2, Σάντερς 14, Ντεβέκι 4, Λαβάλ 6, Ντάισον 17, Μπρουκς 14, Τόντιτς 8, Κάζιν 4.