Αν και ξεκίνησε καλύτερα η Ρεάλ, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία στο σκορ στα πρώτα τρία λεπτά με 6-5. Οι κακές επιθέσεις των Μαδριλένων έδωσαν την ευκαιρία στην Γκραν Κανάρια να αποκτήσει προβάδισμα 5  πόντων, 15-10 στα επόμενα λεπτά, όμως η ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου βρήκε μπροστά την ομάδα του Λάσο με 15-16, με το καλάθι του Καμπάτσο.

Άστοχα ξεκίνησαν αμφότεροι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, παραμένοντας ισόπαλες με 21-21. Αν και η αστοχία συνεχίστηκε εκατέρωθεν, η «Γκράνκα» ανέβασε τον ρυθμό στην άμυνα και  με το τρίποντο του Όλιβερ  ξέφυγε με 7, 34-27, σκορ το οποίο πήγε και στα αποδυτήρια.

Δυνατά μπήκε στην επανάληψη η Γκραν Κανάρια, ανακτώντας διαφορά 10 πόντων στα πρώτα  τρία περίπου λεπτά, 38-28. Στη συνέχεια αν και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ, αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην άμυνα τους, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Γκαρσία να διατηρήσει την διαφορά μεταξύ 7 και 10 πόντων. Με μια αντεπίθεση οι Μαδριλένοι στα τελευταία δύο λεπτά, κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο-4, 56-52.

Συμβάδιζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 60-61. Το ντέρμπι καλά κρατούσε στα τελευταία λεπτά όμως με τρίποντο του Φερνάντεθ, οι Μαδριλένοι ανέκτησαν διαφορά 4 πόντων 62-66, βάζοντας παράλληλα τα θεμέλια για την νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις,  γνωρίζοντας εντέλει την ήττα με 67-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 19-11, 22-25, 11-23

Γκραν Κανάρια: Όλιβερ 12(1), Μαγκέτ 2, Έρικσον 7(2), Βενε, Μπάλβιν 8, Μπάεζ 12, Πασέκνικς 7, Πάολι 11(1), Ραμπασέντα 8, Στρόμπερι, Φίσερ, Τιλί

Ρεάλ Μαδρίτης: Γιουλ 16(3), Καμπάτσο 7(1), Αγιόν 10,  Ρέγιες 2, Φερνάντεζ 11(3), Πρέπελιτς, Ντεκ 2, Τόμπκινς, Τέιλορ 5(1), Ταβάρες 8, Ράντολφ 10(2), Κοζέρ 4