Εξαιρετικός για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος κάνοντας «μεγάλο» παιχνίδι κυρίως στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του και συνάμα έδωσε… φιλί ζωής για τον Παναθηναϊκό Superfoods!

Με αυτή τη νίκη  η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε 17-7 με αποτέλεσμα να βρίσκεται πολύ κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας.

Το θετικό αποτέλεσμα για τους Τούρκους κρίθηκε σε μεγάλο ποσοστό από τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος «έκλεισε»με 20 πόντους (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/6 βολές), 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 24:03″ συμμετοχής την αναμέτρηση. Μάλιστα έβαλε και την… υπογραφή του στα τελευταία λεπτά του ματς, με ένα καθοριστικό τρίποντο και δύο βολές που διαμόρφωσαν το τελικό 86-83.

Η Φενέρ μπήκε δυναμικά στο παρκέ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 14-2. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να βρουν λύσεις και να ξεπεράσουν το κακό ξεκίνημα, με αποτέλεσμα, να μειώσουν στους τέσσερις πόντους (12-16) με καλάθι του Λούκα Ντόντσιτς. Μάλιστα, οι Μαδριλένοι έφεραν στα… ίσια το σκορ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-20), με τρεις βολές του Ρούντι.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε καθαρά σε… ρυθμούς ντέρμπι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ και καμία δεν έδειχνε ικανή να πάρει… κεφάλι. Εν τέλει η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να κλείσει υπέρ της το ημίχρονο στο +5 (45-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ανήκε στη Φενέρ. Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Ομπράντοβιτς συμβάδιζε στο σκορ με την Ρεάλ, εντούτοις έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 28-20, που έφερε τους Τούρκους μπροστά με 68-65.

Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με ακριβώς την ίδια εικόνα (76-79, 36′). Η Ρεάλ από πλευρά της προσπάθησε να… γυρίσει το ματς, όμως η Φενέρ κατάφερε να διατηρήσει  το προβάδισμα. Ένα λεπτό πριν το τέλος,  ο Σλούκας έβγαλε την Φενέρ στο +6 (84-78), με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στον πόντο (83-84) 15″ πριν την λήξη, με σουτ του Ρούντι. Ο Έλληνας γκαρντ κέρδισε φάουλ και με απόλυτη επιτυχία από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (2/2 βολές) διαμόρφωσε το τελικό 86-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-40, 65-68, 83-86
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 9 (1), Φερνάντεθ 9 (2), Ντόντσιτς 14 (1), Ρέγιες 7, Καμπάτσο 11 (1), Αγιόν 9, Γιούστα, Κάρολ 15 (2), Ταβάρες 1, Τέιλορ 4
Φενέρμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι 5, Ουάναμέικερ 2, Σλούκας 20 (4), Νάναλι 16 (4), Γκούντουριτς 3 (1), Βέσελι 2, Κάλινιτς 7 (1), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 5, Ντατόμε 17 (2)