Μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη κατόρθωσε να πάρει η Μακάμπι Τελ Αβιβ. Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλο επιβλήθηκε με σκορ 73-71 και πραγματοποίησε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα. Οι Ισραηλινοί χρειάστηκε να γυρίσουν το παιχνίδι καθώς οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι για 30 λεπτά. Παρόλα αυτά στην 4η και τελευταία περίοδο η Μακάμπι με μία τρίποντη καταιγίδα γύρισε το παιχνίδι και πήρε μία σπουδαία νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά η Μακάμπι δεν άργησε να βρει ρυθμό βρίσκοντας στο πρόσωπο του Μαρκέλ Μπράουν λύσεις (11-6, 5’50”). Η πρώτη περίοδος βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με το σκορ να είναι 17-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι μπόρεσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και με ένα σερί 9-0 κατόρθωσαν να μπουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και να διατηρούν το ρυθμό. Η Νταρουσάφακα κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί με 16 (61-45, 27’16”) χάρη στον Ρέι ΜακΚάλουμ. Έτσι η τρίτη περίοδος βρήκε και πάλι μπροστά τους Τούρκους με σκορ 62-51. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα είδαμε μία άλλη Μακάμπι. Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλο μπήκε αποφασισμένο να πάρει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν μία εκπληκτική ανατροπή χάρη στην ευστοχία τους πίσω από τα 6.75, με τον Ουίλμπεκιν να πρωταγωνιστεί. Έτσι η Μακάμπι πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση με το σκορ 71-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-36, 62-51, 71-73