Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι ωστόσο η «Φενέρ» πήρε το παιχνίδι στο τέλος με 71-67 κόντρα στην Χίμκι για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Νάναλι, προηγήθηκε με 16-6 μόλις στο πέμπτο λεπτό. Ο φόργουορντ της Φενέρ είχε τρία τρίποντα ενώ όλη η ομάδα είχε 5/9, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 24-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χίμκι παρουσίασε διαφορετική εικόνα, πίεσε περισσότερο στην άμυνα και με ένα σερί 12-0 και πρωταγωνιστή τον Άντερσον πλησίασε τους γηπεδούχους μειώνοντας σε 24-23. Τότε όμως ακολούθησε νέο ξέσπασμα της ομάδας του Ομπράντοβιτς που ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-26.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε τίποτα, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να προηγείται μέχρι και 17 πόντους (45-28). Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα ωστόσο είχε και πάλι απάντηση και με πρωταγωνιστή τον Σβεντ πλησίασε ξανά (48-42), με το τρίτο δεκάλεπτο να «κλείνει» στο 58-48. Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε απόλυτο ντέρμπι. Οι Ρώσοι έφτασαν πολύ κοντά στους γηπεδούχους (68-67) στα 25 δευτερόλεπτα, αλλά ένα λάθος του Άντερσον που έκανε φάουλ για τρεις βολές στον Ουαναμέικερ έκρινε τον τελικό νικητή (71-67) που ήταν η Φενερμπαχτσέ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο φανταστικός Τζέιμς Νάναλι που είχε 20 πόντους με 1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα και 6/7 βολές, μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 μπάλες και όλα αυτά σε 27 λεπτά παιχνιδιού. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ με 21 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-26, 58-48, 71-67.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον, Μέλι, Γουαναμέικερ 16 (2), Νάναλι 20 (4), Γκούντουριτς 2, Βέσελι 12, Ντίξον 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 14 (2).

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 4, Σβεντ 21 (3), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 11 (3), Μόνια 3 (1), Γκιλ 9 (1), Τοντόροβιτς 4, Άντερσον 13 (2), Τζένκινς, Τόμας 2.