Η Ανατολού εφές επέστρεψε στις νίκες, έχοντας οδηγό τον εξαιρετικό ΜακΚόλουμ (24 πόντους, 6 ασσίστ). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν έχασε λεπτό το προβάδισμα και απο τα πρώτα λεπτά έδειξε οτι ήθελε τη νίκη. Η Εφές μπήκε δυνατά στο ματς και με τον ΜακΚόλουμ που σημείωσε το 13-5 στο 3′. Η Βαλένθια αντέδρασε άμεσα και με μπροστάρη τον Πλάις μείωσε σε 13-12. Ντράγκιτς και Μπράουν έδωσαν λύσεις στην Εφές και μαζί… ανάσα στο σκορ (19-14, 7′). Το τελευταίο καλάθι της περιόδου ήρθε από τον ΜακΚόλουμ που σημείωσε το 23-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και προηγήθηκαν 9 πόντους (28-19) με τον Σιμόν. Οι φιλοξενούμενοι “κόλλησαν” επιθετικά και η Εφές άνοιξε τη ψαλίδα στους +15 με το τρίποντο του Μότουμ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος την είπε ο Κρούνοσλαβ Σιμόν, που διαμόρφωσε το 43-31 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την Εφές να ελέγχει το ρυθμό, σημειώνοντας το +15 και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου σε 63-53 με τον Γκριν.

Ο πρωην παίκτης του Ολυμπιακου, μείωσε σε 63-58 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Στη συνεχεια η Εφές βρήκε λύσεις στην επίθεση, με ηγέτες τους Μότουμ και ΜακΚόλουμ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20. Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την τουρκική ομάδα να φτάνει στη νίκη με 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-31, 63-53, 82-66.