Σε ακόμη έναν αγώνα της, η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και αυτή την φορά συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα, με 87-75 επί της Γαλατάσαραϊ. Οι Λιθουανοί, μετά από 15 λεπτά ισορροπίας μεταξύ των δύο πλευρών, ξέφυγαν στο σκορ κι έκτοτε κυριάρχησαν στο παρκέ, υποτάσσοντας το σύνολο του Εργκίν Αταμάν λίγες μέρες μετά τη δική του πρώτη νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα κόντρα στον Ολυμπιακό, έχοντας την απάντηση δια χειρός Ουλανόβας όταν οι Τούρκοι επιχείρησαν την τελευταία τους προσπάθεια για ανατροπή.

Ο Μπροκ Μότουμ, σε ακόμη ένα ματς της πρωταθλήτριας Λιθουανίας, έκανε «όργια» τελειώνοντας με 24 πόντους, 7/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Λεό Βέστερμαν ήταν άξιος συμπαραστάτης του με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Τούρκους, η τρομερή εμφάνιση του Σινάν Γκιουλέρ στο πρώτο ημίχρονο δεν αρκούσε, με τον αρχηγό να σημειώνει σχεδόν όλους τους πόντους από τους 15 συνολικούς που είχε, μαζί με 4 ασίστ. Τον Γκιουλέρ συμπλήρωσε ο Μπλέικ Σιλμπ με 12 πόντους.

Το φιλμ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και στα πρώτα πέντε λεπτά, οι Πάνγκος και Γκιουλέρ μονοπωλούσαν το σκοράρισμα από τις δύο πλευρές και να αναζητούν συμπαραστάτες (11-11 στο 6′). Μερικές σποραδικές λύσεις από τους ψηλούς των δύο ομάδων, με την μπάλα να πηγαίνει στη ρακέτα, δε θα κατάφερναν να κάνουν κάποια να ξεμακρύνει, με αποτέλεσμα να λήξει ισόπαλο το πρώτο δεκάλεπτο (20-20).

Ο Μιλάκνις «πυροβολούσε» έξω από τη γραμμή των 6.75, έχοντας βρει ρυθμό στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά ο Γκιουλέρ συνέχισε να βρίσκεται σε «οργιώδη» κατάσταση και κρατούσε την «Γαλατά», έχοντας σημειώσει σχεδόν τους μισούς της πόντους σε 14 λεπτά (30-30). Μόλις η άμυνα προσαρμόστηκε πάνω του, η Ζαλγκίρις άρχισε να παίρνει τα ηνία και με σερί 9-0 έγινε το «αφεντικό» της αναμέτρησης (39-30 στο 27′), με «ενορχηστρωτές» τους Βέστερμαν και Μότουμ, με τον Γιανκούνας να ακολουθεί και να δίνει διψήφιο προβάδισμα στο πέρας του εικοσαλέπτου (49-37).

Ο Μότουμ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με ακόμη μία τρίποντη «βόμβα» του Μιλάκνις να μεγαλώνει την «ψαλίδα» στα πρόθυρα των 20 πόντων (59-41 στο 24′). Τόμπσον και Τάιους επιχείρησαν να «αφυπνίσουν» τους συμπαίκτες τους, αλλά ακόμη και ο Σειμπούτις ένιωθε καλά, με αποτέλεσμα στο 28ο λεπτό να σημειώσει τον έκτο του πόντο για το 67-47, με τους Λιθουανούς να έχουν μία ξεκάθαρη εικόνα κυριαρχίας στο τέλος της περιόδου (69-51).

Η ύστατη αντεπίθεση για την τουρκική ομάδα ξεκίνησε με μακρινά σουτ των Ντίμπλερ και Πρέλντζιτς, που έδωσαν το «έναυσμα» για ένα επιμέρους 6-16, με το οποίο φάνηκε να έχει «σφυγμό» (75-67 στο 35′). Εκείνη τη στιγμή, ανέλαβε ο Ουλανόβας και με λύσεις που ο ίδιος προσέφερε ανέλπιστα, «καθάρισε» το ματς για τη Ζαλγκίρις, δίνοντας την «χαριστική βολή» στα 100″ πριν το φινάλε (81-69). Μέχρι το τέλος, οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα με άνεση σε διαστάσεις θριάμβου.

Δεκάλεπτα: 20-20, 49-37, 69-51, 87-75

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 9 (1), Λεκαβίτσιους, Βέστερμαν 16 (1), Σειμπούτις 6, Μότουμ 24 (3), Γιανκούνας 9 (1), Μιλάκνις 9 (3), Λίμα 6, Καβαλιάουσκας 2, Χάρτεινσταιν, Ουλανόβας 6

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Πρέλντζιτς 11 (1), Μίτσοφ 5 (1), Τάιους 5, Τόμπσον 2, Σιλμπ 12 (2), Πλάις 4, Ντέι 3 (1), Γκιουλέρ 15 (1), Ντίμπλερ 7 (1), Ντέντμον 11 (1), Κοκσάλ

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.