Πριν μια βδομάδα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο η Ρεάλ Μαδρίτης καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την ομάδα του ”μαέστρου” Ντέιβιντ Μπλατ αλλά σήμερα κατάφερε και αντέδρασε και πήρε το διπλό(81-88) για να ισοφαρήσει την εντός έδρας ήττα. Πλέον η σειρά είναι 2-1 υπέρ της ”Βασίλισσας” με το επόμενο παιχνίδι να γίνεται σε δύο μέρες από σήμερα ώστε να δούμε αν θα πάρει την πρόκριση στην Τουρκία η Ρεάλ ή θα υπάρξει 5ο παιχνίδι στην Μαδρίτη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Αγιόν με 18 πόντους(8/13 δίποντα),9 ριμπάουντ,3 ασίστ,2 κλεψίματα και ο Κάρολ με 21 πόντους με 5/8 τρίποντα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γουαναμέικερ με 17 πόντους, 9 ασίστ και ο εκπληκτικός Ζίζιτς με 20 πόντους(7/8 δίποντα) και 5 ριμπάουντ.

Δεν την άφησε να μπει στο παιχνίδι η Ρεάλ

Με τρίποντο του Κλάιμπερν ξεκίνησε το παιχνίδι, ο οποίος κρατούσε την ομάδα κοντά στο σκορ μαζί με τον νεαρό σέντερ Ζίζιτς καθώς οι δυο τους σκοράραν από πλευράς των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά. Οι Μαδριλένοι όμως με ”όπλο” τα πολύ καλά ποσοστά από μακρινή απόσταση και τον εκπληκτικό μέχρι εκείνη την ώρα Ράντολφ(6π.) αύξησαν την διαφορά που είχαν πάρει(9-16). Ο Ζίζιτς μείωσε και πάλι για το 11-16 αλλά οι φιλοξενούμενοι πάτησαν ”γκάζι” και με ένα σερί 0-9 σε διάστημα 2,30 λεπτών η Ρεάλ πήρε την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (11-25). Το μόνο που κατάφερε η Νταρουσάφακα είναι να μειώσει το σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου(17-26) με σερί 6-1.
  Εκμεταλλεύτηκε την μία χαμένη βολή του Ζίζιτς ο Μόερμαν αφού μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ για να δώσει στον Κροάτη ψηλό που θα σκοράρει για το 20-26, με τον ίδιο να φτάνει νωρίς-νωρίς τους 9 πόντους(4/4 δίποντα). Ο Κάρολ με 6 πόντους(2 τρίποντα) και ο Γιούλ με 5 πόντους θα αυξήσουν την διαφορά(27-41) με τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ και με 3 λεπτά να μένουν για την ανάπαυλα. Κάθε φορά που προσπαθεί να επιστρέψει η Νταρουσάφακα, έρχεται ένα μεγάλο σουτ από τη Ρεάλ. Ο Κάρολ σκοράρει για τρεις αυτή την φορά, ενώ ένα καλάθι του Μόερμαν(33-46) θα είναι το τελευταίο για το πρώτο μέρος.

Άργησε να ξυπνήσει η Νταρουσάφακα

Αργό τέμπο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους με την Νταρουσάφακα να μειώνει αρχικά με 7 προσωπικούς πόντους του Γουίλμπεκιν και 5 γρήγορους πόντους του Μόερμαν στους 10 πόντους(45-55). Είχαν προηγηθεί δύο καλάθια από τον Αγιόν και ένα εύστοχο τρίποντο από τον Ράντολφ που μπαίνει μετά την ανάπαυλα ”ζεστός” όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ βρίσκει και πάλι λύση από την περιφέρεια και πάλι από τον Κάρολ καθώς θα σκοράρει 2 τρίποντα και θα φτάσει τους 17 πόντους(5/5 τρίποντα). Ο Αγιόν παίρνει την σκυτάλη και με 4 δικούς του πόντους θα κάνει το 49-68. Ένα σερί 9-2 στο τελευταίο 1.10 του δεκαλέπτου για την Νταρουσάφακα με δύο τρίποντα από τον Γουίλμπεκιν και ένα γκολ-φάουλ του Ζίζιτς θα κάνουν το σκορ 58-70, το οποίο θα είναι και το σκορ του 3ου δεκαλέπτου.
  Αποφασισμένη για την ανατροπή μπήκε στο παρκέ για το τελευταίο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα με τον Γουαναμέικερ και τον τον πολύ καλό Ζίζιτς να σκοράρουν συνεχόμενα φέρνοντας την διαφορά μέσα σε 4 λεπτά στους 7 πόντους(70-77). Ακόμη περισσότερο μειώνει η Νταρουσάφακα με βολές του Γουαναμέικερ(74-77). Αμέσως μετά ο Ντόνσιτς πετυχαίνει μεγάλο καλάθι ενώ θα πάρει και το φάουλ(74-80). Μεγάλη”ανάσα” από τον Σλοβένο γκαρντ με 4 λεπτά να μένουν για την λήξη. Ο Αγιόν θα σκοράρει αλλά ο Γουίλμπεκιν θα απαντήσει για από τα 6.75μ ενώ έχουμε μπει στην τελική ευθεία του αγώνα. Ο Γιουλ που είχε να σκοράρει εδώ και ώρα θα κάνει το 79-86 με 1.20 να μένει ακόμα. Η Νταρουσάφακα δεν τα παρατάει και με τον Ζίζιτς με 2 βολές θα κάνει το 81-86, αλλά ο Γιουλ είναι και πάλι εκεί για να σφραγίζει την νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης με τελικό σκορ 81-88.

Νταρουσάφακα: Γουίλμπεκιν 18(4), Γιαγκμούρ, Μπατούκ, Γουαναμέικερ 17(1), Κλάιμπερν 7(1), Μόερμαν 11(1), Αλντεμίρ, Άντερσον 2, Ζίζιτς 20, Σλότερ, Μπέρτανς 3(1), Χαρανγκόντι 3(1).

Ρεάλ Μαδρίτης: Ράντολφ 12(1), Ντρέιπερ 3(1), Ρούντι 3, Νοτσιόνι, Ντόνσιτς 13(2), Ματσιούλις, Ρέγιες 2, Αγιόν 18, Κάρολ 21(5), Χάντερ 2, Γιουλ 12(2), Τέιλορ 2.