Μία πολύ άνετη νίκη πήρε η Μπαρτσελόνα εντός έδρας, αφού επιβλήθηκε εύκολα με 97-65 της Νταρουσάφακα για την 16η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, παίρνοντας μία σημαντική και συνάμα άνετη νίκη.

Εξαιρετικά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι που ήταν πολύ εύστοχοι στην επίθεση και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να φτιάξουν μία αρκετά καλή διαφορά από τους φιλοξενούμενους, που δυσκολεύονταν στην επίθεση (29-16). Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα ήταν εκπληκτική στην άμυνα, κάτι που τη βοήθησε να βρει ρυθμό και να συνεχίσει να κάνει… πάρτι, ανοίγοντας κι άλλο τη διαφορά από την Νταρουσάφακα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (54-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά, με την ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ να δείχνει ανήμπορη να κάνει το οτιδήποτε για να ανατρέψει την κατάσταση (73-45). Στην τελευταία περίοδο, οι Ισπανοί έκαναν διαχείριση της αναμέτρησης, ανοίγοντας όμως κι άλλο τη διαφορά στο σκορ από τους Τούρκους, πριν φτάσουν στη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 97-65.

Δεκάλεπτα: 29-16, 54-27, 73-45, 97-65.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 12, Πάνγκος 6 (2), Ρίμπας 2, Σίνγκλετον 10 (2), Χάνγκα 6, Μπλάζιτς 10 (1), Σμιτς 5 (1), Ερτέλ 18 (1), Οριόλα 2, Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 9, Τόμιτς 9.

Νταρουσάφακα (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ, Όζμιζρακ 7 (1), Μπαϊγκούλ 7, Ντεμίρ, Κιντ 9 (1), Οζντεμίρογλου 3 (1), Σαβάς 2, Ντάγκλας 23 (3), Πέινερς, Ντίμπλερ 6 (2), Έβανς 4, Έρικ 4.