Παίζοντας όμορφο και θεαματικό μπάσκετ, η Μακάμπι επιβλήθηκε με 89-75 του Ερυθρού Αστέρα στο Τελ Αβίβ,  για τη 19η αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Στη δεύτερη περίοδο τραυματίστηκε ο Τζέιμς Φελντέιν και δεν επέστρεψε στην αναμέτρηση.

Το φιλμ του αγώνα:

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και ύστερα από 4 λεπτά παιχνιδιού προηγήθηκε με 12-5, χάρη σε 5 πόντους του Ρολ.  Ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με ένα σερί 6-0 και μείωσε σε 12-11, με συνεχόμενους πόντους του Έννις. Οι Ισραηλινοί ανέβασαν τη διαφορά και έκλεισαν τη πρώτη περίοδο με 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια. Η ομάδα του Σπάχια, αύξησε τη διαφορά στο +10 (28-18), με τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο. Σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Τζέιμς Φελντέιν, γυρνώντας το δεξί του πόδι και έκτοτε δεν ξαναγύρισε στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν να στο παρκέ, καθώς ήταν αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με μπροστάρη τον Τάιους, ανέβαζαν τη διαφορά στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο με 47-29.

Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε στη τρίτο περίοδο. Αρχικά οι Σέρβοι μείωσαν στους 11 (50-39), με 4 σερί πόντους από τον Λεσόρτ, ενώ λίγο αργότερα ο Ρότσεστι έριξε κι άλλο τη διαφορά στους 10 (53-43). Οι γηπεδούχοι είχαν πάθει μπλακ-άουτ και οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Νταβίτοβας μείωσαν ακόμη περισσότερο (55-48). Οι ‘’ερυθρόλευκοι’’ είχαν την ευκαιρία να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής, όμως έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλος στην επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανεβάσει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά η Μακάμπι και με μπροστάρηδες τους Ντιμπαρτολομέο και Τζάκσον το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 64-52 υπέρ της ομάδας του.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού η Μακάμπι έφτασε ξανά στο +17 (70-54) με τον Τζάκσον. Ο Ρότσεστι έδωσε λύσεις στην επίθεση για τους Σέρβους μειώνοντας στους 12 (70-58), όμως οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι και δεν άφησαν περιθώρια επιστροφής στους Σέρβους για να διεκδικήσουν το ματς. Έτσι, το σύνολο του Σπάχια πήρε μία σημαντική νίκη με σκορ 89-75.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο απολαυστικός Πιερ Τζάκσον, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ. Συμπαραστάτες του ήταν οι Κέιν και Τάιους με 14 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να μαζεύει και 7 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Μίλκο Μπιέλιτσα ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, με τους Ρότσεστι και Λεσσόρτ να προσθέτουν από 10 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να έχει και 8 ασίστ.

Με αυτή τη νίκη η Μακάμπι βελτίωσε το ρεκόρ της στο 10-9 και βρίσκεται στην θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έπεσε στο 7-12 και είναι στη 12η θέση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 47-29, 64-52, 89-75.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 10 (2), Ρολ 7, Κέιν 14, Τάιους 15, Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Κόουλ 10, Μπόλντεν 1 , Παραχούσκι 4, Ζούσμαν, Τζάκσον 22 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Νταβίντοβατς 6 (2), Λάζιτς 2 , Ντόμπριτς 5 (1), Φελντέιν 6, Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 10, Λεσόρ 10, Ένις 7, Γιοβάνοβιτς 7, Μπιέλιτσα 13 (1).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα, κάνοντας κλικ εδώ.