Ολοκληρώθηκε και 27η αγωνιστκή του «μαραθωνίου» της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας με τον Παναθηναϊκό την Τρίτη το βράδυ να κερδίζει εύκολα την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ και να εκμεταλλεύεται το «δώρο» της Μακάμπι, ενώ ο Ολυμπιακός πήρε το θρίλερ του Βελιγραδίου με 66-64.

Το βράδυ της Τρίτης στο ΟΑΚΑ οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ υποδέχθηκαν τους Ιταλούς με στόχο την δεύτερο συνεχόμενη νίκη τους και να πλησιάσουν στην βαθμολογία την 4η Φενέρμπαχτσε. Οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν κανέναν πρόβλημα και παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε συνδυασμό με το καλό περιφερειακό σουτ πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον με ρεκόρ 16-11 βρίσκονται μόνο μία νίκη διαφορά από το πλεονέκτημα έδρας και την τέταρτη θέση. Το ματς της σεζόν μέχρι στιγμής θα είναι απέναντι στην Μπασκόνια εκτός έδρας το βράδυ της Πέμπτης (23/3, 22:00).

Ο Ολυμπιακός απόψε το βράδυ πήρε ένα τεράστιο διπλό μέσα στο Βελιγράδι απέναντι στον πολύ σκληρό Ερυθρό Αστέρα με 66-64 στην παράταση έπειτα από ένα ακόμα σπουδαίο buzzer beater του Γιώργου Πρίντεζη! Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν και πάλι δύο πρόσωπα στο ματς, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικοί και στο δεύτερο μέρος ήταν πολύ κακοί. Στην παράταση με τέλεια άμυνα και μεγάλα σουτ πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και εξασφάλισαν ουσιαστικά το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs με ρεκορ πλέον 19-8.