Σε εύκολη υπόθεση εξελίχθηκε ο αγώνας για την Φενέρμπαχτσε που επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 87-72 .Οι Τούρκοι χωρίς να φορτσάρουν, πήραν ξεκούραστα το ροζ φύλλο.

Η Φενέρ με την νίκη αυτή έχει πλέον ρεκόρ 8-3,περνώντας προσωρινά στην δεύτερη θέση,ενώ για τον Αστέρα αυτή ήταν η 7η ήττα σε 11 ματς (4-7).Ο Αστέρας πλήρωσε την αστοχία του, καθώς με 12/34 σουτ δεν μπορούσε να ζητήσει κάτι παραπάνω από το πρώτο μέρος του αγώνα.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Έκπε Ούντο με 15 πόντους,9 ριμπάουντ και 5 τάπες,κυριαρχόντας στις δύο ρακέτες. Ο Κώστας Σλούκας είχε 10 πόντους αλλά και 9 ασίστ μοιράζοντας ιδανικά την μπάλα.Από τους Σέρβους προσπάθησαν Σιμόνοβιτς και Τζένκινς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με πέντε πόντους του Βέσελι,με τον Ερυθρό Αστέρα να προσπαθεί να βρει σκορ με τους Κούζμιτς και Γιόβιτς για το 5-4. Ο Βέσελι συνέχισε δυναμικά ωστόσο ο Κούζμιτς έδωσε προβάδισμα στον Αστέρα με 10-9.Το σκορ παρέμεινε ίδιο για σχεδόν δύο λεπτά.Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση,κάνοντας αρκετά λάθη.Ο Σιμόνοβιτς έφερε την διαφορά στο +5(9-14) πριν ο Σλούκας βρει στόχο για το 13-14.Τα κενά στην ρακέτα της Φενέρ εκνεύρισαν τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς,που είδε Μπιέλιτσα και Βόλτερς να σκοράρουν εύκολα.Ο Ντατόμε διαμόρφωσε το 20-18,σκορ της πρώτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να έχουν ήδη 5 λάθη.

Με εξαίρεση δύο εύκολα τελειώματα του Ούντο, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου.Ο σέντερ των Τούρκων έκανε το 25-18,πριν δώσει την θέση του στον Άντιτς.Στα πρώτα τέσσερα λεπτά ο Αστέρας δεν είχε σκοράρει ενώ η Φενέρ έτρεχε ένα σερί 10-0 με τον Ντίξον να έχει 2/3 τρίποντα.Ο Σιμόνοβιτς με δύο σερί σουτ έξω από τα 6.75 ξεμπλόκαρε προσωρινά τους Σέρβους για το 32-24.Σλούκας και Άντιτς διαμόρφωσαν την διαφορά στο +12(36-24)δυόμισι λεπτά πριν το ημίχρονο.Ενα καλάθι-φάουλ του Τζένκινς έδωσε μια ανάσα στον Αστέρα.Η Φενέρ έβρισκε ανοιχτούς διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι αλλά Ντίξουν και Σλούκας ήταν άστοχοι. Η έλλειψη συγκέντρωσης δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν περισσότερο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-31.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του Ούντο για το 44-31.Ο Σλούκας με δύο βολές έκανε το 46-31 πριν το μπάζερ-μπίτερ του Τζένκινς(46-34) γκαρντ του Αστέρα προσπαθούσε με προσωπικές ενέργειες να μειώσει την διαφορά,έχοντας 12 πόντους στα πρώτα 24 λεπτά.Ο Ντατόμε έστειλε την διαφορά στην μεγαλύτερη της τιμή(+17) για το 53-36.Ούντο και Βέσελι έκαναν το 56-39.Ο Λάζιτς έκλεψε την μπάλα και ευστόχησε,παίρνοντας και το φάουλ για το 56-42,γεγονός που εξόργισε τον Ομπράντοβιτς,.Ο Αστέρας δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον Ούντο που συνέχιζε να σκοράρει,πηγαίνοντας στην επαφή ,ενώ έγινε και σύνθημα στα χείλη του κόσμου. Έχοντας 14 πόντους δύο λεπτά πριν την λήξη της περιόδου, έκανε το 63-47.Αν προσθέσουμε και τις 5 τάπες του,αντιλαμβανόμαστε την συνεισφορά του.Ο Άντιτς με τρίποντο έκανε το 68-50,που ήταν και το σκορ στην λήξη. Η Φενέρμπαχτσε φτάνει σε μια ξεκούραστη νίκη.

Τέταρτο δεκάλεπτο με τους Σέρβους να σκοράρουν τέσσερις εύκολους πόντους για το 68-54.Ο Αστέρας είχε παραπάνω κλεψίματα και λιγότερα λάθη,παρόλα αυτά αδυνατούσε να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.Η Φενέρ έλεγχε τον ρυθμό καθόλη την διάρκεια του αγώνα,όμως 5 σερί πόντοι των παικτών του Ράντονιτς,ανάγκασαν τον «Ζοτς» να πάρει ταιμ άουτ πέντε λεπτά πριν το τέλος και με το σκορ στο 74-65. Οι φωνές του έπιασαν τόπο και με τρίποντο του Άντιτς και δίποντο του Κάλινιτς το 79-65 ήταν γεγονός. Τα τελευταία λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικά.Τελικό σκορ 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-18,41-31,68-50,87-72

Φενέρμπαχτσε: Ούντο 15,Μαχμούτογλου,Άντιτς 13(3),Σλούκας 10,Νάναλι 3,Μίντσεβ,Ουγκιουρλού,Βέσελι 14,Κάλινιτς 8,Ντίξον 11(3),Ντουβερίογλου 4,Ντατόμε 9(1)

Ερ.Αστέρας: Βόλτερς 8(1),Ντάνγκουμπιτς,Λάζιτς 5,Σίμανιτς,Ντόμπριτς 10,Σιμόνοβιτς 14(4),Τζένκινς 12(1),Γιόβιτς 4,Κούζμιτς 8,Μπιέλιτσα 11

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά με ένα κλικ εδώ.