Εύκολη νίκη κατάφερε να πάρει η Ρεάλ Μαδρίτης. Η «βασίλισσα» της Ευρώπης επικράτησε με σκορ 89-55 επί της Μπουντούτσνοστ και έκανε το 4×4 στη διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ρεάλ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 4 (8-4). Η άπειρη και νεοφώτιστη Μπουντούτσνοστ μπορεί να μην απείλησε ιδιαίτερα τη «βασίλισσα» όμως βρισκόταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Συγκεκριμένα το σύνολο του Λάσο έκλεισε το πρώτο 10λεπτο με σκορ 21-15.

Στο δεύτερο 10λεπτο η Ρεάλ συνέχισε να παίζει μυαλωμένα και να επιβάλει το ρυθμός της (19-13). Η Μπουντούτσνοστ όμως βρισκόταν συνεχώς κοντά και δεν άφηνε τη «βασίλισσα» να ξεφύγει υπερβολικά. Οι ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 44-31 υπέρ της Ρεάλ.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο tempo. Η Ρεάλ δεν άφηνε την ομάδα από την Ποντγκόριτσα να παίξει το παιχνίδι της. Συγκεκριμένα η «βασίλισσα» παίζοντας σωστή άμυνα επέτρεψε στη Μπουντούτσνοστ να σκοράρει μόλις 13 πόντους σε 10 λεπτά. Το σύνολο του Πάμπλο Λάσο έκλεισε το τρίτο 10λεπτο με σκορ 67-44.

Η τελευταία περίοδος ήταν αδιάφορα. Η Ρεάλ μπήκε στο παρκέ με τη διαφορά να είναι στους 23 (67-44). Το παιχνίδι ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Η “βασίλισσα” παίζοντας σωστό μπάσκετ πήρε τη νίκη με σκορ 89-55 και διατηρήθηκε αήττητη στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-31, 67-44, 89-55