Μία σπουδαία και παράλληλα πολύ άνετη νίκη πέτυχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη μέσα στο «Palau Blaugrana» απέναντι στην Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα με 85-61. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο (48-24), ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν «διαστημικοί» και ήταν μπροστά με 29-4 (!). Η Μπάρτσα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν τα κατάφερε ούτε στο δεύτερο μέρος όπου η ΤΣΣΚΑ χαλάρωσε. Πλέον οι Μοσχοβίτες έφτασαν ρεκόρ 17-7 και έπιασαν την Ρεάλ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Καταλανοί έχουν πλέον ρεκόρ 9-15.

Κορυφαίοι των θριαμβευτών ήταν ο Ντε Κολό με 21 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Κουρμπάνοφ με 12 πόντους , ο Χίγκινς με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Τζάκσον με 7 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από την Μπάρτσα διασώθηκε μόνο ο Βεζένκοφ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου έμεινε άποντος μοιράζοντας μόνο 2 ασίστ.

Το φιλμ

Εξαιρετικά μπήκαν οι Πρωταθλητές Ευρώπης στο παρκέ του «Palau» με τον Ντε Κολό να πετυχαίνει 4 πόντους και την ομάδα του να προηγείται με 9-0 (στο 3′) με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέι άμεσα τάιμ άουτ. Το σκορ έγινε 11-0 με καλάθι του Κουρμπάνοφ, ενώ το «ρόδι» για την Μπάρτσα έσπασε ο Τόμιτς μετά από σχεδόν 4 λεπτά (11-2 στο 6′). Περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Ντε Κολό με τρίποντο (7π.) και ο Χριάπα με καλάθι έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +14 (16-2) με την ΤΣΣΚΑ να είναι καταπληκτική και τους γηπεδούχους σε κακό βράδυ. Το πάρτι της ΤΣΣΚΑ συνεχιζόταν με τους Τεόντοσιτς-Ντε Κολό να κάνουν το σκορ 21-4(!), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την διαφορά στο +25 (29-4)!

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν με διάθεση να πιέσουν μήπως και μειώσουν λίγο την πολύ μεγάλη διαφορά. Όμως οι Ρώσοι ήαν απίστευτα συγκεντρωμένοι και κρατούσαν άνετα την διαφορά πάνω από το +20 (33-9 στο 13′). Με καλάθι του Ράις οι Καταλανοί μείωσαν σε 35-15 περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους και ενώ έδειχναν καλύτερη εικόνα στην άμυνα, είχαν θέμα στην επίθεση. Με ένα 5-0 σερί η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έστειλε και πάλι την διαφορά στο +25 (40-15 στο 17′) με το γήπεδο να «παγώνει» και πάλι. Η Μπαρτσελόνα με ένα 6-0 σερί μείωσε στους 19 πόντους (40-21), ενώ το ημίχρονο έληξε με την ΤΣΣΚΑ στο +24 (48-24) χάρη σε ένα σερί 8-3.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν παρόμοια εικόνα με το δεύτερο δεκάλεπτο με την Μπάρτσα να προσπαθεί να μειώσει και να κερδίσει τις εντυπώσεις και με την ΤΣΣΚΑ να έχει ρίξει την ένταση των «μηχανών» της αλλά να κρατάει ένα μεγάλο προβάδισμα (54-30 στο 23′). Στο τελευταίο 5λεπτο της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι με καλάθι του Όλεσον μείωσαν σε 54-35 με την άμυνα τους να είναι αισθητά βελτιωμένη. ΗΤΣΣΚΑ πήγε και πάλι την διαφορά στο +20 (58-38 στο 27′) με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 66-47.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όπου όλα είχαν κριθεί με την διαφορά από την αρχή να είναι μεγάλη, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι χαλαρές πλέον και να πετυχαίνουν συνεχόμενα τρίποντα με το σκορ να γίνεται 72-50 8 λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία 4 λεπτά οι δύο ομάδες είχαν χαλαρώσει πλήρως με την ΤΣΣΚΑ να πηγαίνει και πάλι την διαφορά στο +24 (78-54) και τον κόουτς Μπαρτζώκα να δίνει πολύ χρόνο στους μικρούς της ομάδας του. Το τέλος βρήκε τους Πρωταθλητές Ευρώπης να πανηγυρίζουν μία εύκολη και μεγάλη νίκη μέσα στην Βαρκελώνη με 85-61. και να πιάνουν την Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 4-29, 24-48, 47-66, 61-85

Μπαρτσελόνα: Μάνφορντ 3(1), Ράις 10(2), Κλαβέρ 5(1), Φαβεράνι 2, Βεζένκοφ 14(3), Έρικσον, Ντιανέ 7, Όλεσον 4, Κόπονεν 9(3), Ρένφρο 5(1), Περπέρογλου, Τόμιτς 2

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 21(1), Τεόντοσιτς 9(2), Όγκουστιν 4 , Φριτζόν, Τζάκσον 7(1), Αντόνοφ, Φρίλαντ 1, Βορόντσεβιτς 9(3), Χίγκινς 11(1), Χριάπα 8, Κουρμπάνοφ 12, Χάινς 3