Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της, η Αρμάνι επιβλήθηκε 101-87 της Μάλαγα, επιστρέφοντας εμφατικά στις νίκες στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.  Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Ιταλών, μετά από τέσσερις σερί ήττες (5-13), ενώ οι Ανδαλουσιανοί υπέστησαν την τρίτη διαδοχική ήττα τους (7-11).

Το φιλμ

Η Αρμάνι ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε 18-6 στο πρώτο πεντάλεπτο, με την Μάλαγα να μειώνει κάπως στη λήξη της πρώτης περιόδου (31-22, 10′). Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πλησιάζοντας στους πέντε (44-39) στο 28′, όμως οι γηπεδούχοι βμε δύο προσωπικά τρίποντα του Γκαόυντλουκ διατήρησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας (50-44, 20′).

Με 6-0 σερί στην αρχή του δευτέρου μέρους, η Μάλαγα πέρασε μπροστά με 50-51, όμως η Αρμάνι αντέδρασε άμεσα με 12-4 σερί (62-55, 24′), ενώ με τρίποντο του Μ’ Μπαγιέ βρέθηκε στο +8 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (79-71, 30′).

Στην τέταρτη περίοδο, η Μιλάνο έβγαλε αρκετές άμυνες, επιτρέποντας μόλις 8 πόντους στη Μάλαγα στο πρώτο μισό, με αποτέλεσμα να διατηρήσει σταθερό το προβάδισμά της (88-79, 35′), ενώ 2:27” πριν το φινάλε ανέβασε τη διαφορά στο +12 (95-83), γεγονός που έκρινε οριστικά το ματς. Το τελικό 101-87 διαμόρφωσε με δύο βολές ο Μίτσοφ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Ιταλών.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 50-44, 79-71, 101-87