Μία σπουδαία νίκη που την κρατάει η ζωντανή στο κυνήγι της 8ης θέσης πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 89-85. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και έκαμψαν την αντίσταση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα που ουσιαστικά έχασε από την άμυνα και έχει πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες για την πρόκριση. Πλέον η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έχει ρεκόρ 9-12, ενώ η Μπαρτσελόνα 8-13 και με αυτή την ήττα ουσιαστικά αποχαιρετάει την προσπάθεια διεκδίκηση των playoffs.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λεκαβίτσιους με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ουλανόβας με 17 πόντους 4, ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από τους Καταλανούς ξεχώρισε ο Ναβάρο με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Περπέρογλου είχε 7 πόντους, με 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο ματς και βρήκε γρήγορα ρυθμό στην επίθεση της με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 8-4 στο 3′. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ισορρόπησε τον αγώνα και μείωσε σε 10-9 (στο 5′) με τον Ουλάνοβας να φτάνει τους 5 πόντους. 3 λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου οι Καταλανοί με στήριγμα στην επίθεση τον Φαβεράνι (7 πόντους) κρατούσαν δύσκολα το προβάδισμα (18-13 στο 7′) σε ένα ομολογουμένως σκληρό ματς. Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 19-18 (στο 8′) χάρη σε κάποιες καλές άμυνες, όμως η πρώτη περίοδος τους βρήκε πίσω στο σκορ με 24-18.

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού στο Κάουνας, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κρατούσαν σχετικά εύκολα μία διαφορά 5 πόντων (27-22 στο 13′) και έδειχναν αποφασισμένοι για ένα διπλό που θα τους κρατούσε ζωντανούς στο «κυνήγι» της πρόκρισης. Η Ζαλγκίρις ισοφάρησε σε 27-27 (στο 15′) με ένα ακόμα μικρό σερί (5-0), όμως ένα τρίποντο του τεράστιου Ναβάρο (6π.) έβαλε πάλι μπροστά την Μπάρτσα με 30-27. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 33-32, ενώ το ημίχρονο έληξε με 39-38 σε ένα σκληρό ντέρμπι.

Το δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου και κρίσιμου αγώνα για την «μάχη» της οκτάδας άρχισε με την Μπάρτσα να «τρέχει» ένα μικρό σερί 6-2 και να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 44-41 (στο 22′) με τον Ράις να φτάνει τις 5 ασίστ και τον Κόπονεν να έχει 8 πόντους. Η Ζαλγκίρις απάντησε και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 49-48 (στο 25′) με πρωταγωνιστές τους Μιλάκνις (8π.) και Γιανκούνας (9π.) σε ένα ματς που δεν υπήρχε φαβορί και οι δύο ομάδες έπαιζαν την επιβίωση τους. Η ομάδα του Σάρας κράτησε το προβάδισμα και μάλιστα το αύξησε έστω και λίγο με 55-52, όμως η Μπάρτσα ισοφάρησε σε 61-61, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Καταλανοί μπήκαν πολύ δυναμικά και με πάθος και με ένα γρήγορ μικρό σερί 5-0 πήραν κεφάλι με 66-61 περίπου 8 λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αμέσως σε 70-67 (στο 33′) και δεν άφηναν την Μπάρτσα να πάρει ανάσα. Μάλιστα οι παίκτες της Ζαλγκίρις μεγάλωσαν το σερί τους σε 12-4 και προηγήθηκαν με 3 πόντους (73-70) περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε. Στο τελευταιο τεράλεπτο η Μπάρτσα πέρασε μπροστά με 74-73, όμως ένα Λιθουανικό σερί 7-0 σε κρίσιμο σημείο έδωσε αέρα 6 πόντων στην Ζαλγκίρις (80-74). Στα 2 λεπτά πριν το τέλος η Μπάρτσα μείωσε σε 80-76, αλλά 4 αναπάντητοι πόντοι των Λιθουανών έκριναν ουσιαστικά τον νικητή (84-76 στο 39′). Στα δευτερόλεπτα που απέμειναν για την λήξη οι φιλοξενούμενοι έκαναν απέλπιδες προσπάθειες (86-84), όμως η άμυνα τους και η αστοχία τους του κόστισε. Τελικό σκορ 89-85  με την Ζαλγκίρις να παίρνει μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 39-38, 61-61, 89-85

Ζαλγκίρις(Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 2, Λεκαβίτσιους 17, Βέστερμαν 8, Σεϊμπούτις, Μότουμ 8(2), Γιανκούνας 15(1), Γιαβτόκας, Μιλάκνις 14(4), Λίμα 4, Καβαλιάουσκας 4, Χάρτενστεϊν, Ουλάνοβας 17(1)

Μπαρτσελόνα(Μπαρτζώκας): Ράις 12(2), Ντόελμαν 11(1), Κλαβέρ 5, Ναβάρο 17(3), Φαβεράνι 11, Βεζένκοφ 6(1), Πένο 2, Έρικσον, Ντιανέ, Κόπονεν 12(2), Περπέρογλου 7, Τόμιτς 2