Στο ντέρμπι των αήττητων, η Μάλαγα πέρασε από την έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 86-78 για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον βρίσκεται ολομόναχη στην κορυφή του Δ’ Ομίλου. Καθοριστικό το τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Ισπανοί είχαν επιμέρους σκορ 25-13.

Η Μάλαγα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 0-5 (8:42’’) , για να απαντήσει η ΤΣΣΚΑ με σερί 7-2, ισοφαρίζοντας σε 7-7 (7:11’’). Με καλάθι του Ντε Κολό, οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 13-12 4:30’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έληξε 20-17 υπέρ τους.

Με τρίποντο του Νίκολς, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε μ +6 (23-17, 9:44’’), όμως η Μάλαγα με τρίποντα των Τζάκσον και Μάρκοβιτς έτρεξε σερί 16-9 και ανέκτησε το προβάδισμα με 32-33 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να έχει ένα οριακό προβάδισμα (43-42, 20’).

Στην επανάληψη, η ΤΣΣΚΑ μπήκεμε ορμή, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 51-42 τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να διατηρήσει στα ίδια επίπεδα το προβάδισμά της, καθώς η Μάλαγα με πρωταγωνιστές τους Βάσκεθ και Τζάκσον «ψαλίδισε» τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-61, 30’).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στη Μάλαγα, η οποία αρχικά ισοφάρισε σε 67-67 7:54” πριν τη λήξη του αγώνα, ενώ τρία λεπτά αργότερα έφτασε στο +10 (71-81, 3:55”) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι. Παρά τις προσπάθειες της “ομάδας του στρατού” για ανατροπή, η Μάλαγα διατήρησε σταθερό το υπέρ της προβάδισμα και έφτασε στην πέμπτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-42, 65-61, 78-86

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 14(2), Τεόντοσιτς 10(1 τρ., 7 ασίστ), Νίκολς 5(1), Τζάκσον, Κορόμπκοφ, Κραβτσόφ, Βοροντσέβιτς 7(2), Χίγκινς 17(1), Κουρμπάνοφ 12(2), Χάινς 13.

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 24(6), Ντίαθ, Χέντιξ 8(9 ριμπ.), Μάρκοβιτς 10(2), Τόμας 2, Ντίεθ, Σουάρεθ 6(2), Σμιθ 2, Νέντοβιτς 5(1), Βάσκεθ 7(1), Κουζμίνσκας 22(3).