Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε με το δεξί στη νέα Ευρωλίγκα παίρνοντας μία σπουδαίο νίκη μέσα στο Καζάν με 69-63 , κάνοντας ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο γύρισε από το -12 (56-44) και με ηγέτη τον Ναβάρο ξεκίνησε τη σεζόν με διπλό. Οι γηπεδούχοι έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι και οι Καταλανοί από την πλευρά τους δείχνουν το ότι φέτος είναι ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντόελμαν με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ναβάρο με 13 πόντους και 3 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο, επίσης ο Στράτος Περπέρογλου έμεινε άποντος. Από την πλευρά της Ούνικς ξεχώρισε ο Ουίλιαμς με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ (!), ενώ ο Καϊμακόγλου είχε 3 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να σημειώνουν εύκολα 2/2 τρίποντα με Λάνγκφορντ και Αντίποφ και να προηγούνται στο 3΄με 8-3. Η Μπάρτσα αντέδρασε και «έτρεξε» ένα σερί 8-0 με Ράις, Ντόελμαν και Τόμιτς να σκοράσουν και να βάζουν την ομάδα τους μπροστά με 11-8 4 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα (21-17 στο 8′), με την επίθεση της να λειτουργεί πολύ καλά και έκλεισε την πρώτο περίοδο μπροστά με 23-21. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι ομάδες επικεντρώθηκαν στην άμυνα και έκαναν 3 λεπτά σχεδόν να σημειώσουν καλάθι και το «ρόδι να σπάει» από τον Ντόελμαν που έκανε το 25-21 φτάνοντας τους 13 πόντους. Πάντως η Ούνικς με όπλο την άμυνα της και τον Αντίποφ να σημειώνει το δεύτερο του τρίποντο στο ματς ξαναπήρε το προβάδισμα με 28-27 5:50 πριν τη τέλος του ημιχρόνου. Οι Καταλανοί πέρασαν και πάλι μπροστά με 31-28, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ούνικς να έχει ένα +2 (36-34).

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η ομάδα του Κώστα Καϊμακόγλου μπήκε δυνατά και έκανε ένα μικρό σερί 9-2 και πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα στο ματς με 45-36. Η εικόνα δεν άλλαξε με την Μπάρτσα να μην μπορεί να σκοράρει καθόλου εύκολα και την διαφορά να κυμαίνεται στους 9 με 7 πόντους (47-40 στο 27′). Μάλιστα η άμυνα των Ρώσων ήταν τόσο δυνατή που οι Καταλανοί ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με 0/4 τρίποντα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +8 (51-43) καταφέρνοντας να κρατήσουν την Μπάρτσα στους 9 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. Το τελευταίο μέρος του ματς ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους να σκέφτονται την άμυνα και την διαφορά σταθερά στο +9 για την Ούνικς (53-44) 8′ πριν τη λήξη του ματς. Μάλιστα για πρώτη φορά η Μπάρτσα βρέθηκε πίσω με 12 πόντους (56-44) και έδειξε ότι δεν μπορεί να αντιδράσει και να γυρίσει το παιχνίδι παρότι έμεναν 7 λεπτά για το τέλος και ειδικά στο επιθετικό κομμάτι είχε «αιχμαλωτιστεί» αφού είχε σημειώσει μόλις 1 πόντο σε 4 λεπτά. Όμως οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα έκαναν μικρό σερί 7-2 με καλάθια των Ναβάρο, Ντόελμαν και Τόμιτς και μείωσαν σε 58-51 5 λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα και έδωσαν και πάλι ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μάλιστα το σερί συνεχίστηκε και έφτασε το 14-4 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 60-58 και στο ρολόι να απομένουν 3 λεπτά με το ματς να γίνεται ντέρμπι μέχρι το τέλος. Ο Ράις με το πρώτο του δίποντο (1/9), ο Τόμιτς με 1/2 βολές και ο «καυτός» Ναβάρο με το τρίτο του τρίποντο στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στην Μπάρτσα (60-64) 1:10 πριν το τέλος. Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι έδειξαν «καθαρό» μυαλό και πήραν το διπλό με 69-63 παίρνοντας μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 36-34, 51-43, 63-69

Ούνικς Καζάν(Παούτιν): Αντίποβ 9, Κλαρκ 7, Λάνγκφορντ 14, Πονγκρασόφ 10, Παραχούτσκι 4, Κολόμ 2, Μπάνικ, Βορόνοφ 2, Καρπούκιν, Πανίν, Καϊμακόγλου 3, Ουίλιαμς 12

Μπαρτσελόνα(Μπαρτζώκας): Ράις 5, Ντόρσεϊ 3, Ντόελμαν 23, Κλαβέρ 3, Ναβάρο 13, Βεζένκοφ 3, Πένο 2, Έρικσον, Όλεσον 4, Σένα, Περπέρογλου, Τόμιτς 13