Σε ένα ματς ακατάλληλο για…  καρδιακούς η Μπαρτσελόνα πήρε μια εξαιρετικά δύσκολη νίκη απέναντι στην σκληροτράχηλη και άκρως ανταγωνιστική Άλμπα Βερολίνου με σκορ 92-82 στην παράταση.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι εμφανώς εκτός ρυθμού, με μεγαλύτερη απόδειξη το «φτωχό» 13-14 της πρώτης περιόδου. Ωστόσο στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα με τον Τόμιτς, αλλά και τον Ντόελμαν είχαν ένα επιθετικό ξέσπασμα και με επιμέρους σκορ 27-18 στη δεύτερη περίοδο πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (40-32).

Οι Γερμανοί προσπαθούσαν να αναχαιτίσουν την επιθετική ορμή των Μπλαουγκράνα και παρότι τα κατάφερναν σε αρκετές περιπτώσεις δεν είχαν δυνάμεις για να αποδώσουν επιθετικά. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε φυσικά και η απουσία των Μακλίν και Χάμοντς, δηλαδή του 1ου και του 3ου σκόρερ της Άλμπα αντίστοιχα. Έτσι το 59-46 με το οποίο τελείωσε η τρίτη περίοδος δεν άφηνε περιθώρια για αμφισβήτηση της κυριαρχίας των γηπεδούχων.

Ωστόσο η τέταρτη περίοδος ήταν από άλλο… πλανήτη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω στο σκορ με 10 πόντους και σκορ 70-60, 4 λεπτά πριν τη λήξη. Με ένα εκπληκτικό σερί έξω από τα 6,75. έφεραν το ματς στο 73-72, ενώ απέμεναν 42” για τη λήξη. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε, οι Γερμανοί απάντησαν με νέα τρίποντη «βόμβα» και το σκορ έγινε 75-75. Κάπου εκεί μίλησε η ψυχραιμία του Ναβάρο, ο οποίος με 2/2 βολές έκανε το 77-75. Ωστόσο η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με καλάθι του Ραντόσεβιτς πάνω στα απλωμένα χέρια του Τόμιτς έκανε το 77-77 που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί απόντων πλέον και των Ρένφρο, Ταμπού η Άλμπα «λύγισε» και σκοράροντας μόλις πέντε πόντους, ηττήθηκε με σκορ 92-82.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντόελμαν (17π.), Τόμιτς (16π.), Ναβάρο (14π.), Σατοράνσκι (11π.) και Τόμας (11π.). Για την Άλμπα ξεχώρισαν οι Ρένφρο και Ρέντινγκ με 20 πόντους και ακολούθησε ο Ραντόσεβιτς με 19π.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 40-32, 59-46, 77-77 (κ.α), 92-82 (παρ.)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 17, Αμπρίνες 7, Ναβάρο 14, Σατοράνσκι 11, Τόμας 11, Όλεσον 4, Τζάκσον 1, Λάμπε 6, Τόμιτς 16.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ομπράντοβιτς): Τζίφει 2, Κινγκ 7, Ταμπού 2, Βάργκας 2, Μπάνιτς 4, Ρέντινγκ 20, Γουόλφορθ 4, Ρένφρο 20, Φριζ 2, Ραντόσεβιτς 19.