Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την ανανεωμένη Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, η οποία αν και δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στην Μπουντιβέλνικ επικράτησε στο τέλος σκοράροντας 102 πόντους! Η Λοκομοτίβ Κούμπαν ήταν ψύχραιμη στο τέλος στις βολές και πήρε σπουδαίο διπλό απέναντι στον άπειρο μεν Ερυθρό Αστέρα, αλλά σε μία πολύ… “καυτή” δε ατμόσφαιρα με 87-84.

Εύκολο έργο είχε η Ανατολού Εφές απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, την οποία κέρδισε με 87-67. Η ομάδα του Κώστα Βασιλειάδη (16π.) πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, ήταν καλύτερη από τους Ιταλούς στους οποίους έλειψε πολύ ο Ντέιβιντ Μος και έφτασε στη πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα με 20 πόντους διαφορά.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε πολύ δύσκολη νίκη στην Γαλλία κόντρα στην πρωτάρα Ναντέρ με 62-59. Η ομάδα του Μεσίνα βρέθηκε να χάνει και με 13 πόντους στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αλλά χάρη στην εξαιρετική της άμυνα ξεκίνησε με το δεξί την διοργάνωση. Επιπροσθέτως, η Λαμποράλ Κούτσα κέρδισε εντός έδρας στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Σοφοκλή Σχορτσανίτη με 84-80. Η ισπανική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος, ενώ στο τέλος ήταν ψύχραιμη όταν πλησίασαν οι φιλοξενούμενοι.

Τέλος, η Μπαρτσελόνα κέρδισε δύσκολα την μαχητική Παρτιζάν με 67-60, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Κώστα Παπανικολάου. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και χάρη στην εμπειρία της κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς.

Με το… δεξί η Φενέρ του “Ζοτς”

Μια “Φενέρ” έτοιμη για Φάιναλ Φορ στην τελευταία περίοδο πάιζοντας καταπληκτικό μπάσκετ, πέρασε σαν σίφουνας από το Κίεβο και την Μπουντιβέλνικ (4200 θεατές) νικώντας με 102-84 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα. Η Μπουντιβέλνικ αιφνιδίασε την ομάδα του Ομπράντοβιτς που είχε αμυντικά προβλήματα στις πρώτες τρεις περιόδους και εχανε σταθερά και με 77-71 στο 30′!

Εκεί όμως άρχισε η αντεπιθεσή της και για 6′ δέχθηκε ένα μόλις καλάθι και έκανε ένα 14-2 και πέρασε 79-85 κα 82-95 και τελείωσε με επιμέρους 31-7 στην τελευταία περίοδο και 36-21 ριμπάουντς! Δείχνει ότι θέλει ακόμα διάρκεια αλλά ο “Ζοτς” βάζει ήδη την υπογραφή του ενώ η Μπουντιβέλνικ έδειξε επικίνδυνη ειδικά για όποιον την υποτιμήσει.

Δεκάλεπτα: 15-18, 43-31, 77-71, 84-102.
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ(Μπαγκάτσκις): Αχίρν 16(4/7τρ), Ντ. Λαβρίνοβιτς 21(7/10), Ντροζντόφ , Γκορμπένκο 2, Στρέλνιεκς 14 (5ας), Ανισίμοφ 3, Λεμπενίτσεφ, Ανικιένκο, Ντόουνς 7, Μινάρντ 7, Σάμερς 12
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 11 . Μπιέλιτσα 11(3/5τρ), Μαχμούτογλου 12, Κλέιζα 12(3/5δ,0/1τρ), Βίντμαρ 9, Ζόριτς 10, Σιπάχι 2, Μπογκντάνοβιτς 21, Πρέλζιτς 14(7ας)

Διπλό σε… “καυτή” ατμόσφαιρα η Λοκομοτίβ Κούμπαν

Η Λοκομοτίβ Κούμπαν πήρε μεγάλο διπλό (84-87)στο καυτό Βελιγράδι από τον ενθουσιώδη και μαχητικό Ερυθρό Αστέρα μπροστά σε 19.000 κόσμο(!) και μπήκε με το δεξί στην Ευρωλίγκα. Πάντως και οι δύο ομάδες ήταν εκρηκτικές αλλά και με νεκρά διαστήματα ενώ ο Αστέρας με τον κόσμο του και την καυτή έδρα θα κάνει ζημιές. Πάντως η Κούμπαν νίκησε δίκαια αν και από +13 στο 37′ πήγε να αυτοκτονησει.

Η Κούμπαν μπήκε εντυπωσιακά με κορυφαίο τον Χέντριξ (15π ημίχρονο) και με τρομερό δεκάλεπτο πέρασε με 8-18 και 20-30!Ομως ο Αστέρας έδωσε τρελό ρυθμό και με ένα 14-2 πέρασε και με 34-32 στο 15΄και 42-38 στο ημίχρονο! Η Κούμπαν με την άμυνα βασικά έκανε ένα 16-3 και στο 35′ πέρασε με 62-71 και έδειξε να πάιρνει το παιχνίδι με 65-78 στο 37′! Αλλά εκεί ο Αστέρας με τους 19.000 οπαδούς του πήγε για την μεγάλη ανατροπή και μείωσε 80-82 με ένα 15-2 στο 39′!Στα 13” ο Ουίλιαμς έβαλε και τις 2 β(80-84), στα 9” ο Σιλμπ μείωσε 82-84 , Ουίλιαμς (2β) και 82-86, Νέλσον (84-86) και ο Ουίλιαμς το τελικό 84-87 στο 1” με 1/2β!

Δεκάλεπτα: 20-30, 42-38, 59-58, 84-87.
ΕΡ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Μίτροβιτς, Λάζις 3, Μπλάζιτς 11,Σιμόνοβιτς, Μαριάνοβιτς 10 (10ρ),Ραντένοβιτς 14, Κάτιτς 4, Νέλσον 14, Τζένκινς 11, Σιλμπ 17(8ρ,6ας)
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόρεφ 3, Μπράουν 9, Ουίλιαμς 23(5/8τρ,8ρ), Χέντριξ 19(9ρ)(9/12δ), Καλνιέτις 3(7α), Μπίκοφ 6(6ας), Γιασάτις 12, Ζίμποφ, Μάριτς 8, Σίμον

Έλειπε ο Μος… “χόρευαν” οι Τούρκοι!

Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ 10-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό (17-9 στο 7’) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (25-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να συνέρχονται και ισοφάρισαν σε 27-27 στο 12ο λεπτό και 29-29 στο 14ο. Σε αυτό το σημείο όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 (37-29 στο 16’), ξέφυγαν και πάλι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 42-35.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι εγκλωβίστηκαν και άλλο επιθετικά και ο… ζεστός Βασιλειάδης με τρίποντο στο 27’ διαμόρφωνε το 59-48 και με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται 66-52. Στην τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την Αρμάνι Μιλάνο να… παραδίνεται στις ορέξεις των Τούρκων για το τελικό +20 (87-67).

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κώστα Βασιλειάδη με 16 πόντους (2/3 δίπ., 3/9 τρίπ., 3/3 β.), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 27’ συμμετοχής. Πρώτοι σκόρερ για την Ανατολού Εφές, ο Σκότι Χόπσον (4ριμπ.) και ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς (3ριμπ., 4 ασ.) με 22 πόντους αντίστοιχα.

Για τους φιλοξενούμενους πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 10 πόντους (4/5 δίπ., 3/6 τρίπ., 3/4 β.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 32’ συμμετοχής, ενώ και ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ήταν πολύ καλός με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 66-52, 87-67.
Ανατολού Εφές (Μαχμούτι): Μπαλμπέι, Βασιλειάδης 16 (3), Ερντέν 7, Σαβάνοβιτς 22 (3), Γκόρντον 16, Χόπσονς 22 (3), Ντραγκίσεβιτς, Πλάνινιτς Ζ. 2, Μπάρατς 2.
Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Χάινς 3, Τζεντίλε Α. 19 (2), Καρέλα, Μέλι 6, Λάνγκφορντ 20 (3), Σάμουελς 10, Ουάλας 4 (1), Τζέρελς 5(1).

Νίκησε χάρη στην… άμυνα η “ρώσικη αρκούδα”

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε με 62-59 αλλά χωρίς να ικανοποιήσει κόντρα στην μαχητική Ναντέρ στη Γαλλία. Η ομάδα του Ετορε Μεσίνα εμφάνισε πολλά προβλήματα επιθετικά στο ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να παίζουν με ενθουσιασμό και να προηγούνται με 27-14. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας τη διαφορά στους εφτά πόντους, 35-28, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι έδειξαν να παίρνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με ένα μικρό σερί να μπαίνουν μπροστά στο σκορ χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν σκοπό να παρατήσουν την αναμέτρηση και παρέμεναν κοντά με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Βίκτορ Κριάπα με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το 61-59, ο Ντάνιελς αστόχησε σε δίποντο και ο Τζέρεμι Πάργκο διαμόρφωσε το τελικό 62-59 με μία ελεύθερη βολή, αφού οι παίκτες της Ναντέρ δεν κατάφεραν να σουτάρουν στην τελευταία επίθεση υποπίπτοντας σε λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-28, 48-50, 59-62.
ΝΑΝΤΕΡ(Ντοναντιέ): Νζεουλί, Ζουντίθ 3, Τζαιτέχ 6, Κοροσίν 6, Μίτσαμ 6, Γκλαντίρ 2, Φόστερ 3 (1), Ντεσόν 11 (1), Ντάνιελς 18 (2), Πασκάλ 4.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ(Μεσίνα): Τεόντοσιτς 3 (1), Μίτσοφ 4, Φριντζόν 1, Τζάκσον, Πάργκο 10, Κρίστιτς 8, Γουίμς 12, Καούν 16 (9 ριμπ.), Χριάπα 7, Χάινς.

Δίκαιη επικράτηση για την Λαμποράλ Κούτσα

Η Λαμποράλ Κούτσα ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την αναμέτρηση με την Μακάμπι Τελ αβίβ και δίκαια έφτασε στη νίκη με 84-80. Η ανανεωμένη ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο εκμεταλλεύτηκε την δυνατή έδρα της και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την Ευρωλίγκα. Η Μακάμπι κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του αγώνα φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής, όμως στο τέλος της έλλειψε το καθαρό μυαλό και η… τύχη.

O Σοφοκλής Σχορτσανίτης αγωνίστηκε για 17 λεπτά έχοντας 2 πόντους (1/4δ), 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 3 λάθη.

Τα δεκέλεπτα: 24-18, 48-38, 62-61, 84-80.
Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Νοτσιόνι 9 (1), Χάμιλτον 15 (1), Χοτζ 6, Σαν Εμετέριο 12 (2), Πλάις 12, Ερτέλ 11 (1), Κελάτι 2, Γιέλινεκ 9 (1), Κοζέ 8.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Μπλου, Ράις 8, Τζέιμς 8, Σμιθ 9 (1), Χίκμαν 20 (2), Ίνγκλις 14 (2), Τάιους 2, Οχαγιόν 11 (1), Λάντενσμπεργκ 6, Σχορτσανίτης 2.

Κέρδισε χωρίς να ικανοποιήσει η Μπαρτσελόνα

Δύσκολη νίκη με κάκιστη εμφάνιση για την ανέτοιμη Μπαρτσελόνα (δεν ήταν όμως ανέτοιμη πχ στο Σούπερ Κόπα) του Κώστα Παπανικολάου που μπροστά σε 5000 φίλους της νίκησε την αδύναμη Παρτίζαν με 67-70 και μπήκε με το δεξί στην Ευρωλίγκα. Στο πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα με 2/11τρ και 13-22 ριμπάουντς προηγήθηκε μόλις 28-26 με τον Ναβάρο άποντο. Η “Μπάρτσα” προηγήθηκε και με 56-46 και έτσι κράτησε με την εμπειρία βασικά την νίκη αλλά ξεχνά την εμφάνιση! Πρώτος σκόρερ για την Μπάρτσα ο “Παπ“που δεν έβαζε όμως βολές!

Δεκάλεπτα: 17-18, 28-26, 45-40, 67-70.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσει 8(10ρ), Σάντα 2, Χουέρτας 10(10ας), Αρμπινες 8, Ναβάρο 4(1/6τρ), Τοντόροβιτς 2, Παπανικολάου 13(1/2β,3/7τρ,2/7β,3ρ,4ας σε 31′), Χενόνζα, Λάμπε 6, Νάχμπαρ 1, Τόμιτς 1
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 9(13ρ), Ουέστερμαν 10, Ντάλο, Μιλοσάβλιεβιτς 15, Μπογκντάνοβιτς 8, Γκάγκιτς 6, Μούσλι 8 (8ρ), Κίνσει 4.