Μία περίοδο χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Μπούντουτσνοστ, της οποίας επικράτησε με 95-83 στην Βαρκελώνη για την 28η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. «Κλείδωσαν» την πρόκριση στα Playoffs οι Καταλανοί (θα αντιμετωπίσουν την Εφές), παρά το γεγονός ότι στα 3/4 του παιχνιδιού οι Μαυροβούνιοι τους δυσκόλεψαν.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και αμφότερες θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα, με μία μικρή διαφορά από τους γηπεδούχους (21-22). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να πορεύονται μαζί, με την Μπούντουτσνοστ, ωστόσο, να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ, πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (44-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί έπαιξαν καλύτερα και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα, με τους αντιπάλους τους να παραμένουν, ωστόσο, κοντά στο σκορ (72-69). Στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα έπαιξε συγκεντρωμένα και με σωστές επιλογές κατάφερε να ανοίξει το προβάδισμα και να πάρει τη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 95-83.

Δεκάλεπτα: 21-22, 44-46, 72-69. 95-83.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Πάνγκος 8 (2), Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 6 (2), Χάνγκα 18 (2), Μπλάζιτς, Σμιτς 14 (2), Ερτέλ 7, Πουστόβι 6, Οριολά 8 (1), Κούριτς 11, Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 11.

Μπούντοτσνοστ (Ρέπεσα): Τζάκσον 9 (1), Κόουλ 9 (2), Μπάροβιτς 9, Σέχοβιτς Σου., Κλαρκ 4, Σέχοβιτς Σε. 2, Γκόρντιτς 11 (1), Πόποβιτς, Μπελ 11 (3), Νίκολιτς 25 (5), Ουίλιαμς 3.