«Πάρτι» στο Μόναχο έκανε η Μπάγερν που διέλυσε την Νταρουσάφακα με 116-70 και πήρε τη νίκη για την έκτη αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Για ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικοί οι Τούρκοι, πριν η γερμανική ομάδα πατήσει το πόδι στο… γκάζι και τους ισοπεδώσει στο πέρασμά της.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά από την αρχή στην αναμέτρηση, παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση, με την Μπάγερν όμως να είναι αυτή που ξεχώριζε, με την Νταρουσάφακα να αρκείται στο να… κυνηγάει στο σκορ (21-17). Στη συνέχεια, όμως, οι Βαυαροί πάτησαν για τα καλά το πόδι στο… γκάζι και ήταν καταπληκτικοί στην επίθεση, ανοίγοντας απότομα και γρήγορα την διαφορά στο σκορ, πριν πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (54-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με την Νταρουσάφακα να δείχνει αβοήθητη μέσα στο παρκέ και χωρίς τη δυνατότητα να απαντήσει σε κάποιο από τα «χτυπήματα» που δεχόταν από την Μπάγερν (87-50). Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν έδειξε διάθεση να σταματήσει να σκοράρει, φτάνοντας στη νίκη με το απίθανο 116-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 54-35, 87-50, 116-70.

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 6 (2), Χομπς 9 (3), Κινγκ 3 (1), Κοπόνεν 16 (4), Ραντόσεβιτς 4, Λούσιτς 8 (1), Λο 13 (3), Ντέντοβιτς 16 (1), Γιόβιτς 4, Μπαρτέλ 12 (1), Ουίλιαμς 7, Μπούκερ 18 (2).

Νταρουσάφακα (Τσακί): ΜακΚάλουμ 4, Όζμιζρακ 4, Μπαϊγκούλ, Ντεμίρ 4, Κιντ 4, Οζντεμίρογλου 5 (1), Σαβάς, Μπράουν 10 (2), Πέινερς 7 (1), Ντίμπλερ 3 (1), Έβανς 20 (3/3), Έρικ 9.