Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το 2018 στην Ευρωλίγκα η Μπαρτσελόνα, καθώς “υπέταξε” με 85-72 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πλαίσιο της πρεμιέρας του β’ γύρου της διοργάνωσης. Οι “Μπλαουγκράνα” είχαν σε όλο το 40λεπτο το προβάδισμα και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, κι έφτασαν δίκαια σε μια σπουδαία νίκη.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο (6-10), με την οποία παράλληλα δόθηκε τέλος στο σερί των δύο νικών της “ομάδας του στρατού” (12-4).

Το φιλμ

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 12-4 στα πρώτα τρεισήμιση λεπτά και λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στο +10 (19-9). Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε βρει ακόμη ρυθμό κι έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 25-17 (10′).

Με πέντε προσωπικούς, αναπάντητους πόντους από τον Βεζένκοφ, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με +15 (33-18) στο 13′, όμως λίγο αργότερα η ΤΣΣΚΑ αφυπνίστηκε και με αντεπίθεση διαρκεία πλησίασε στους πέντε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-42, 20′).

Με τρίποντο του Ντε Κολό στα μισά της τρίτης περιόδου, η ΤΣΣΚΑ πλησίασε ακόμη περισσότερο (53-50), εκεί, ωστόσο, μίλησε ο Ναβάρο, ο οποίος με δύο απανωτά τρίποντα “σκότωσε” τους Μοσχοβίτες (59-52, 25′). Από εκεί και πέρα, η Μπαρτσελόνα ανέκτησε τον έλεγχο και ανέβασε εκ νέου στο +11 τη διαφορά (66-55, 30′).

Στην τέταρτη περίοδο, οι “Μπλαουγκράνα” έτρεξαν 9-0 σερί για το 75-55, γεγονός που έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στα εναπομείναντα λεπτά. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Οθέλο Χάντερ μειώνοντας για την ομάδα του σε 85-72, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν μια τεράστια νίκη στο πρώτο τους ματς για το 2018 στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κόπονεν με 13 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ερτέλ (12π., 8 ασ.), Ναβάρο (10π.) και Χάνγκα (10π.). Θετικός ήταν και ο Σάσα Βεζένκοφ, τελειώνοντας το ματς με 5 πόντους (2/4 2π., και 4 ριμπάουντ σε 17:37”. Από την άλλη, μια ομάδα μόνος του ήταν ο Ντε Κολό, έχοντας 23 πόντους (5/10 2π., 3/6 3π.) σε 32 περίπου λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 47-42,  66-55,  85-72