Τεράστια νίκη σημείωσε η Κάχα Λαμποράλ επι της Φενερμπαχτσέ “συντρίβοντάς” την με 93-76 και έδωσε νεο ενδιαφέρον στην μάχη για το πλεονέκτημα έδρας! Ανέλπιστο “δώρο” για τον Ολυμπιακό που πλέον, έχει έλπιδες για την κατάκτησή της, ακόμα και με ήττα από την ΤΣΣΚΑ!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι “αιφνιδιάζοντας” το συγκρότημα του Ομπράντοβιτς και προηγήθηκε με 21-14 στο 10′. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν διαφοροποιήθηκε πολύ η εικόνα του αγώνα με την Λαμποράλ να κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο και την διαφορά να φτάνει τους 13 πόντους (42-29 το ημίχρονο).
Με την έναρξη της επανάληψης φαίνεται πως οι φωνές του “Ζότς” έπιασαν τόπο αφού, οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 7-0 πλησίασαν στο σκορ (42-37). Κάπου εκεί όμως, οι Ισπανοί ανέλαβαν δράση και με σερί 9-0 “αποκατέστησαν” την τάξη (51-37). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και μοιραία το 61-47 “σφράγιζε” τις προσπάθειες και των δύο ομάδων με την λήξη της τρίτης περιόδου.
Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, η Φενέρ “πέταξε” λευκή πετσέτα με τους γηπεδούχους να πατούς ακόμα περισσότερο “γκάζι” εκτοξεύοντας την μεταξύ τους διαφορά και φτάνοντας σε μια άνετη νίκη που βάζει σε “μπελάδες” την Τουρκική ομάδα στην μάχη για το πλεονέκτημα έδρας.

O Tζέημς ξεχώρισε από τους νικητές με 19 πόντους ενώ, οι 17 πόντοι του Μπιέλιτσα δεν ήταν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 42-29, 61-47, 93-76
Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς 15 (3), Τζέιμς 19 (2), Άιβερσον 8 (8ρ.), Κοζέρ 15 (2), Σενγκέλια 5 (6ρ.), Ντιοπ Ιλιμ., Τιγί 6 (7ρ.), Μπέγκιτς 7, Μαρτίνεζ, Σαν Εμετέριο 15 (2/4τρίπ., 5ασ.), Χάνσμπροου 3 (1).
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 7, Ζήσης 6, Μπιέλιτσα 17 (2/2τριπ., 10ρ.), Ερντέν 4, Μαχμούτογλου 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 11 (2), Γιουρτσεβέν, Τσετίν 3 (1), Σαβάς 7, Βέσελι 13, Σιπάχι, Πρέλντζιτς 2.