Αυτήν την φορά, η σθεναρή αντίσταση της Αναντολού Εφές δεν κράτησε μόνο για ένα ημίχρονο, αλλά για όλο το ματς. Η Ρεάλ Μαδρίτης, όμως, βρήκε εκ νέου τις απαντήσεις, ώστε στο φινάλε να καταφέρει να επικρατήσει με 90-85. Αυτές ήρθαν, κυρίως χάρη στην προσωπικότητα του Σέρχιο Ροντρίγκες, ο οποίος μαζί με τον Φελίπε Ρέγιες, ανέτρεψαν το 75-82 των Τούρκων με δύο λεπτά για τη λήξη και έδωσαν ουσιαστικά τη δεύτερη νίκη στην ομάδα τους. Σε ένα συγκλονιστικό ματς, όπου ο Τομά Ερτέλ έκανε μία ηγετική εμφάνιση για την ομάδα του που δεν αρκούσε, με 16 πόντους και 15 ασίστ, κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σέρχιο Γιουλ (18 πόντοι, 12 ασίστ), Ρούντι Φερνάντεθ (15 πόντοι, 7 ασίστ) και Κέι Σι Ρίβερς (14 πόντοι), ενώ ο Ροντρίγκες σημείωσε συνολικά 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ο Κρίστιτς ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Οσμάν πρόσθεσε 12 ακόμη πόντους, με τον Σάριτς να έχει επίσης 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. «Μοιραίος» ήταν ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος με το σκορ στο 80-82, έχασε τρεις φορές την ευκαιρία να φέρει τη διαφορά στους πέντε πόντους, με περίπου ένα λεπτό για την εκπνοή.

Το φιλμ

Με τον Ρούντι Φερνάντεθ να ξεκινά «φουριόζος», η Ρεάλ προηγήθηκε πολύ γρήγορα με επτά πόντους διαφορά, με το 9-2 στο δεύτερο λεπτό να προέρχεται από ωραίο λέι-απ Ρίβερς στον αέρα. Σε ένα διάστημα, όπου η Εφές ήταν «εκνευριστικά» άστοχη, τόσο μέσα όσο κι έξω από τη γραμμή των 6.75, τα επιθετικά ριμπάουντ και η βελτιωμένη άμυνά της, ειδικά με την είσοδο των Κρίστιτς και Οσμάν ήταν τα στοιχεία που την κρατούσαν στο παιχνίδι, με το 11-9 στην πάροδο των πρώτων 6.5 λεπτών να είναι κυρίως χάρη σε σκορ από τη γραμμή των βολών. Ένα γρήγορο 10-2, όμως, των γηπεδούχων, με τους Γιουλ και Κάρολ να βοηθούν τον Ρούντι, έφερε στο… άψε-σβήσε τη διαφορά σε διπλό σκορ (22-11). Λίγο αργότερα, η μαχητικότητα του Κρίστιτς και το πρώτο τρίποντο του Οσμάν έμελλε να μειώσουν την απόσταση στους έξι πόντους (22-16).

Το καλό τελείωμα της πρώτης περιόδου, έδωσε ώθηση στους Τούρκους, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσουν ένα σερί 0-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, το οποίο τους έφερε προηγούμενους με 22-25, με τους Κρίστιτς και Σάριτς να κάνουν «πάρτι» στη ρακέτα και τον Ντρέιπερ να βοηθά. Η συνέχεια, θα ήταν ακόμη καλύτερη για τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, καθώς τρία λεπτά αργότερα θα προηγούνταν και διψήφια διαφορά πόντων. Εκτός των υπολοίπων, ο Ερτέλ έδινε το δικό του «ρεσιτάλ» σε οργανωτικό και εκτελεστικό κομμάτι και ο Περπέρογλου προστέθηκε στην εξίσωση (30-40). Χάρη σε μερικές λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Ρίβερς να δίνει μερικές «ενέσεις» στην ομάδα του, η Ρεάλ μείωσε στους έξι πόντους (37-43), αλλά ο εκνευρισμός της ήταν φανερός. Ακολουθώντας πιστά τις εντολές του προπονητή τους, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να «τρέξουν» κάποιο σερί, με τον Σάριτς απλά να αυξάνει την τελική διαφορά του ημιχρόνου στους οκτώ πόντους (37-45). Η Εφές, έχει μόλις ολοκληρώσει επιμέρους σκορ 15-29 στη δεύτερη περίοδο.

Λίγο μετά την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η διαφορά θα ξαναέφτανε σύντομα σε διψήφιο αριθμό πόντων (42-52), ενώ με τους Κρίστιτς και Οσμάν να είναι ασταμάτητοι, ανέβηκε μέχρι και στους 17 πόντους (45-62 στο 26’), με τη Ρεάλ να μοιάζει πελαγωμένη. Σε εκείνο το σημείο, αποφάσισε πιέσει σε όλο το γήπεδο και να σταματήσει τον «βραχνά» των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ, τακτική που απέφερε «καρπούς», καθώς μετά από τρία λεπτά, η διαφορά έπεσε και πάλι σε μονοψήφιο νούμερο, με τους Γιουλ, Νοσιόνι και Ρέγιες κυρίως να βοηθούν στο να πραγματοποιηθεί σερί 12-0 (57-62). Η εύστοχη βολή του Κρίστιτς σταμάτησε το σερί, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Κάρολ (60-63). Ο Περπέρογλου έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του, αλλά τον τελευταίο λόγο στην τρίτη περίοδο, είχε ο Σέρχιο Γιουλ, με φοβερό σουτ στην εκπνοή (63-66).

Το προσπέρασμα για τους «Μερένχες» θα ερχόταν πολύ νωρίς στην τέταρτη περίοδο, με τον Γιουλ να συνεχίζει από εκεί που… σταμάτησε στο τρίτο δεκάλεπτο, και τον Ρίβερς να επιστρέφει και να κάνει το 68-67. Ο Περπέρογλου ισοφάρισε με βολή από τεχνική ποινή για flopping στον Αγιόν και το ματς ξεκίνησε… από την αρχή (68-68). Ο Ερτέλ «σέρβιρε», Κρίστιτς και Περπέρογλου σκόραραν, με το συνολικό 0-8 σερί να κάνει το σκορ 68-75. Ο Ερτέλ έφερε με δικό του τρίποντο, τη διαφορά και στους οκτώ πόντους (70-78), με 4.5 λεπτά για το τέλος. Οι χαμένες βολές της Ρεάλ και η υπομονή της Εφές εναντίον της «ζώνης» που επιστράτευσε ο Πάμπλο Λάσο, κράτησαν τη διαφορά στα επίπεδα αυτά, για τα επόμενα 2.5 λεπτά (75-82).

Τότε, ήρθε ένα φοβερό σερί 8-0, με τους Σέρχιο Ροντρίγκες και Φελίπε Ρέγιες να… είναι εκεί την κρισιμότερη στιγμή, για να γίνει το σκορ 83-82, με 40 δεύτερα για το τέλος. Στην επόμενη επίθεση, το λάθος του Περπέρογλου έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να «ξεχυθούν» στον αιφνιδιασμό, με το μάλλον αχρείαστο αντιαθλητικό φάουλ του Ντρέιπερ να φέρνει τον Ροντρίγκες στη γραμμή των βολών. Με 21 δεευτερόλεπτα για το τέλος, ευστόχησε στο ζευγάρι που είχε να εκτελέσει (85-82), ενώ ο ίδιος έκανε το 86-82 με 1/2 βολές. Το τρίποντο του Τζάνινγκ, με ακόμη 12 δευτερόλεπτα, παρέτεινε την αγωνία, με τον Σέρχιο να είναι ψύχραιμος και πάλι (88-85). Ο Τζάνινγκ έχασε τις δύο δικές του βολές αμέσως μετά, με όλα να κρίνονται σε εκείνο το σημείο.

Δεκάλεπτα: 22-16, 37-45, 63-66, 90-85

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 14 (2), Φερνάντεθ 15 (1/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Νοσιόνι 10, Ματσιούλις, Ρέγιες 6, Ροντρίγκες 11 (8/10 βολές), Αγιόν 8, Κάρολ 6 (2), Γιουλ 18 (3/8 τρίποντα, 12 ασίστ), Μπουρούσης, Σλότερ 2

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 12 (2), Περπέρογλου 11 (2/10 τρίποντα), Σάριτς 11 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντρέιπερ 5, Κρίστιτς 23 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάσμε 2, Τζάνινγκ 3 (1), Ερτέλ 16 (3/6 τρίποντα, 15 ασίστ), Μπιέλιτσα 2