Καλύτερα ξεκίνησε η Μπούντσουτσνοστ το παιχνίδι, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 8-4 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια αν και έβρισκαν σκορ και ρυθμό οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν προβλήματα στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στην Γκραν Κανάρια να είναι κοντά στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 27-24. Δεν συνεχίστηκε ο ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου στο δεύτερο, με το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 28-24. Το ματς συνέχισε να είναι κακό παραγωγικά με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 33-31 τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 36-38.

Η Γκραν Κανάρια ήλεγχε το ρυθμό στα πρώτα λεπτά, όμως στης συνέχεια η ομάδα του Ρέπεσα ανέβασε ρυθμό και με το τρίποντο του Τζάκσον ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με 48-45. Σε εκείνο το σημείο ο αγώνας απέκτησε άγρια μορφή και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στη πρωτοπορία του σκορ, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά την Μπούντσουτσνοστ με 61-57. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον αγώνα στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και στη συνέχεια χάρη στον Κόουλ και τον Ερλ Κλαρκ έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, με το σκορ 3 λεπτά πριν το φινάλε να είναι 73-63. Οι φιλοξενούμενοι αν και πάλεψαν δεν τα κατάφεραν, γνωρίζοντας την ήττα με 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 9-14, 25-19, 14-13

Μπουντσούτσνοστ: Tζάκσον 10(2), Κόουλ 20(1), Σέχοβιτς Σ. 6(2), Κλάρκ Ε. 10(2), Μπάροβιτς 4, Κλάρκ Κ. 4, Σέχοβιτς Σ., Γκόρντσιτς, Μπιτάτζε 16, Πόποβιτς, Μπελ 4, Νίκολιτς 1

Γκραν Κανάρια: Όλιβερ 8(2), Μαγκέτ 3, Έρικσον 6(2), Βεν 16(4), Μπάλβιν 8, Μπαέζ 3(1), Πάσεκνικς 12, Πάολι 2, Ραμπασέντα 12(2), Στρόμπερι, Φίσερ, Τιλί