Ο Ρενάλντας Σεϊμπούτις ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστικής της αναμέτρησης ανάμεσα στη Λιέτουβος Ρίτας και τη Ρίγα, καθώς με 23 πόντους οδήγησε την ομάδα του στην πρόκριση στους “4” της προκριματικής φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας. Εκεί, η λιθουανική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Όλντενμπουργκ που επικράτησε στο άλλο παιχνίδι της σημερινής (01/10) ημέρας της Βαρέζε.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και προσπάθησαν να πάρουν το πάνω χέρι στο ματς. Μάλιστα η Ρίγα κατάφερε να μπει στη θέση του οδηγού με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 14-15. Στη συνέχεια ο Σεϊμπούτις ανέλαβε δράση στον επιθετικό τομέα και η Λιέτουβος Ρίτας απέκτησε το προβάδισμα με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 39-31.

Στη συνέχεια η ομάδα της Λιθουανίας δεν κατέβασε ταχύτητα. Αντιθέτως ο Σεϊμπούτις συνέχισε να είναι εξαιρετικός στην επίθεση, ενώ και η βοήθεια των Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους και Ανδρέας Γλυνιαδάκη ήταν πολύτιμη. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-47 για τη Λιέτουβος, ενώ στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Λετονίας προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Μάλιστα η Ρίγα έφτασε ακόμα και στο -4 (73-69), αλλά η Λιέτουβος επιβλήθηκε με 80-71 και πήρε την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 39-31, 61-47, 80-71.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 5 (1), Μπαμπράουσκας, Ρεντίκας, Παλάτσιος 10, Σεϊμπούτις 23 (2), Γλυνιαδάκης 8, Γκετσεβίτσιους 11 (2), Ορέλικ, Λιντέκα 10, Κουκ 7 (1), Γιέλοβακ 6 (2).
ΡΙΓΑ (Μπουτάουτας): Ρόμπινσον 13 (1), Μπέρζινς Α. 11 (3), Γιάχοβιτς 3 (1), Γιανιτσένοκς 10 (1), Μπράουν 13 (3), Ντελινινκάιτις 14. Πασέντσνικς, Μπέρζινς Τζ. 7, Ίλγινς.