Η Λοκομοτίβ Κούμπαν κέρδισε με 68-53 την Λιέτουβος Ρίτας ανοίγοντας την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα. Οι Ρώσοι έκαναν εύκολα το δύο στα δύο στον όμιλο του Παναθηναϊκού (Δ’ όμιλος), έχοντας τον έλεγχο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τους Λιθουανούς να μην δείχνουν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του αγώνα, μένοντας στη… χαρά της προηγούμενης εβδομάδας και την επικράτηση επί της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη. Η Λιέτουβος Ρίτας είχε μέχρι σήμερα ένα σερί 9-0 εντός κι εκτός συνόρων, ενώ στην τελευταία αγωνιστική της VTP League είχε επιβληθεί εύκολα εκτός έδρας της Λοκομοτίβ Κούμπαν (66-51), αλλά οι Ρώσοι σήμερα πήραν την δική τους… εκδίκηση.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέτυχε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 96-82. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Σέρβους να πιστέψουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από το σημερινό παιχνίδι. Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης σημείωσε 13 πόντους με 4/6δ, ενώ είχε 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Ζαλγκίρις του Ηλία Ζούρου εντός έδρας και σημείωσε και αυτή την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι… “σεληνιασμένη” και διέλυσε την γερμανική Μπάμπεργκ στην Μαδρίτη με 98-58.

Τα αποτελέσματα:
Λοκομοτίβ Kούμπαν – Λιέτουβος Ρίτας 68-53
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ερυθρός Αστέρας 96-82
Αρμάνι Μιλάνο – Ζαλγκίρις Κάουνας 82-75
Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάμπεργκ 98-58

Στέλνει… μηνύματα η Λοκομοτίβ!

Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν έδειξε με το ξεκίνημα του αγώνα τις προθέσεις της, καταφέρνοντας να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 19-10 στην πρώτη περίοδο, έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση. Στη συνέχεια οι παίκτες της Λιέτουβος συνέχιζαν να έχουν αμυντικά προβλήματα, μένοντας κι άλλο πίσω στο σκορ, για το 39-27 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Ντιρκ Μπάουερμαν μπήκε καλύτερα στο παρκέ μειώνοντας σε 42-34 στο 27ο λεπτό. Οι Λοκομοτίβ όμως ανέβασε και πάλι ρυθμό διευρύνοντας το προβάδισμα της στο +14 της τρίτης περιόδου (55-41). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να κρατάνε εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα, κάνοντας το δύο στα δύο στην Ευρωλίγκα και στέλνοντας τα δικά τους… μηνύματα για την συνέχεια της διοργάνωσης (68-53).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ντέρικ Μπράουν με 22 πόντους (11/13 δίπ., 0/1 τρίπ.), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 37’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Ρίτσαρντ Χέντριξ, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 24 λεπτά.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ για την Λιέτουβος Ρίτας, με 11 πόντους (4/5 δίπ., 3/5 β.), ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 22’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με επίσης 11 πόντους, ενώ είχε και  ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 39-27, 55-41, 68-53
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόρεφ 2, Μπράουν 22, Ουίλιαμς 4, Χέντριξ 17, Καλνιέτις 6, Μπίκοφ 8, Γιασάτις 2, Ζουκανένκο, Μάριτς 3, Σίμον 4.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 5 (1), Μπαμπράουσκας, Παλάσιος, Σειμπούτιτς 5, Γλυνιαδάκης 11, Γκετσεβίτσιους 11 (2), Ορέλικ,  Κούκ 6 (1), Σονγκάιλα 7, Γέλοβατς 8 (1).

Πρώτη νίκη της Μακάμπι με “περίπατο”

Περίπατο έκανε η Μακάμπι στην 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα στο Ισραήλ με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα σε ένα χορταστικό πάντως παιχνίδι και επικράτησε με 96-82. Έτσι πήρε την πρώτη της νίκη μετά την δύσκολη ήττα στην Ισπανία από την Λαμποράλ. Και σε ένα ματς με εξωπραγματικά ποσοστά στα τρίποντα με 14/26! Καλός σχετικά και ο Σχορτσιανίτης (όχι στην άμυνα όμως ) με 13π ενώ το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μετά το δεκάλεπτο.

Η Μακάμπι μπήκε δυνατά με άνεση στο σκοράρισμα (21-12,33-22) με 6/10τρ με τους Μπλουθενταλ και Ίνγκλις. Στην συνέχεια ανέβασε την διαφορά μέχρι και τους 22π(86-64) και απλά χαλάρωσε στο τέλος και ο Ερυθρός Αστέρας που άφησε καλές εντυπώσεις και παίζει ένα χαρούμενο και ελεύθερο μπάσκετ χωρίς να θυμίζει σέρβικη ομάδα, ροκάνισε

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-32, 73-56, 96-82
ΜΑΚΑΜΠΙ (Μπλατ): Ράις 6, Τζέιμς 13(5/7δ), Σμιθ 17(3/4τρ), Χίκμαν 10, Ίγνλις 16(3) Τάιους , Πνίνι, Οχαγιόν 10, Μπλου 11(3/7τρ), Λάντεσμπεργκ, Σχορτσιανίτης 13(4/6δ,5ρ,2κλ,4λ,σε 17′).
ΕΡ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Τσβέτκοβιτς,Μίτροβιτς, Λάζιτς 4,Μπλάζιτς 17,Σιμόνοβιτς 6,Μαριάνοβιτς 20(9/12δ,13ρ), Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 2, Νέλσον 10(5/5δ), Τζένκινς 11, Σιλμ.

“Σεληνιασμένη” η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ δεν δυσκολεύτηκε στο παραμικρό απέναντι στη Μπάμπεργκ της οποίας και επιβλήθηκε με 98-58 και κατέκτησε ακόμη δύο εύκολους βαθμούς. Οι γηπεδούχοι πήραν εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ και δεν επέτρεψαν στην γερμανική ομάδα να έχει ελπίδες για τη νίκη. Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ άλλοι τρεις παίκτες (Ρέγες, Μίροτιτς και Κάρολ) της Ρεάλ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Γιάννης Μπουρούσης από την πλευρά του 4 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κοψίματα και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 42-21, 73-39, 98-58.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ 9 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Ρέγες 13, Ντίεθ 2, Μίροτιτς 12 (2), Ροντρίγκεθ 8 (2), Κάρολ 11 (3), Ντάρντεν 8, Γιουλ 16 (2), Μπουρούσης 4 (10 ριμπ.), Σλότερ, Μέιρι 8.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 3 (1), Σάντερς 3 (1), Ράιτ 1, Τάντα 5 (1), Σμιτ 2, Νιούμαν 2, Φορντ 4, Μάρκοτα 9 (1), Τζέικομπσεν 10 (2), Γκαβέλ 2, Σμιθ 11 (3), Ζίρμπς 6.

Νίκη με επιστροφή του Μος

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας με 82-75 χάρη στην εξαιρετική τριάδα των Νικολό Μελί (20π), Κούρτις Τζέρελς (14π) και Ντέιβιντ Μος (16π) στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό που του στέρησε την ευκαιρία να αγωνιστεί στην πρεμιέρα κόντρα στην Εφές Αναντόλου στην Τουρκία. Η Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τη δική της αντεπίθεση πλησιάζοντας ακόμα και στο τρίποντο, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και ηττήθηκε από την πολύ καλύτερη Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-31, 63-58, 82-75.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς 6, Τζεντίλε 5 (1), Τσερέλα 2, Μέλι 20, Γκιότι 3, Λάνγκφορντ 9 (1), Σάμουελς 4, Γουάλας 4, Μος 16 (2).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑς (Ζούρος): Τσιζάουσκας 2, Πότσιους 16 (2), Βιν, Λιπκεβίτσιους 2, Κλιμαβίτσιους 7, Γιανκούνας 16 (1), Γιασικεβίτσιους 10, Ντέτμον 10 (1).