Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε στη Ρωσία η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς κατάφερε να κερδίσει την Χίμκι με 88-90 για την 24η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στο τέλος έμειναν από δυνάμεις και ηττήθηκαν.

Εξαιρετικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, βασιζόμενες κυρίως στις εξαιρετικές τους επιθέσεις, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να πάει αρκετά ψηλά από την αρχή και την Χίμκι να είναι αυτή που πήρε το προβάδισμα (25-20). Στη συνέχεια η Αρμάνι να έδειχνε ανήμπορη να παραμείνει κοντά στο σκορ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι Ρώσοι να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι στο σκορ με σχεδόν διψήφια διαφορά (54-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι Ιταλοί έδειξαν πως δεν σκοπεύουν να παρατήσουν το παιχνίδι και πάλεψαν για να πλησιάσουν στο σκορ, καταφέρνοντας έστω και λίγο να μειώσουν τη διαφορά από τους αντιπάλους τους (73-65). Παρόλα αυτά δεν έμειναν εκεί, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισαν να προσπαθούν και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 88-90.

Δεκάλεπτα: 25-20, 54-45, 73-65, 88-90.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Κρόκερ 15 (1), Μάρκοβιτς 2, Μόνια 8 (2), Γκουμπάνοβ, Ζούμπκοβ 2, Τζένκινς 15 (3), Τόμας 17 (1), Μίκι 6.

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 16, Μίτσοβ 15 (3), Ταρζέφσκι 15, Νέντοβιτς 7 (1), Κουζμίνσκας 9, Νάναλι 13 (1), Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς 11 (1).