Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη κατάφερε να πάρει η Μπασκόνια. Οι Βάσκοι επιβλήθηκαν με σκορ 81-79 στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Με αυτή τη μεγάλη νίκη η Ισπανοί κατάφεραν να ανέβουν στο 5-7, με το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου να υποχωρεί στο 3-9.

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση. Οι Βάσκοι προσπάθησαν από το πρώτο λεπτό να ελέγξουν τον ρυθμό και τα κατάφεραν χάρη Ματ Τζάνινγκ. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 17-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Η Μακάμπι αποφάσισε να ασκήσει πίεση στους Βάσκους και χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα κατάφεραν να μπουν στα αποδυτήρια με σκορ 41-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ¨ομάδα του λαού” συνέχισε να ασκεί πίεση, ενώ στην εξίσωση της αναμέτρησης μπήκαν και οι Ο’Μπράιαντ, Κέιν. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι στο 61–55 υπέρ των γηπεδούχων. Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν δραματικό. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 76-79 (38′) χάρη στους Σενγκέλια και Πουαριέ. Στο τέλος οι Βάσκοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν το “διπλό” με 79-81 και να ανέβουν στο 5-7.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 41-36, 61-55, 79-81