Πολύ δυνατά μπήκε η ΤΣΣΚΑ ξεφεύγοντας με 9-2 στα πρώτα 3 λεπτά. Στη συνέχεια η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε την άμυνα της και με τον Ταβάρες μείωσε σε 13-11. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου η οποία βρήκα μπροστά με 22-20 τους γηπεδούχους χάρη στο τρίποντο του Ντε Κολό.  Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου με την  ρωσική ομάδα να είναι μπροστά με 29-26, όμως η ομάδα του Λάσο προσπέρασε αρχικά με 31-34 χάρη στον Κάρολ κλείνοντας το ημίχρονο με 34-40.

Η ομάδα του Ιτούδη μπήκε για ακόμη μια φορά πολύ δυνατά στην επανάληψη, μειώνοντας σε  41-44, όμως οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι και διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά ξεφεύγοντας μάλιστα με 5 πόντους, 47-52. Η ομάδα της ΤΣΣΚΑ μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ιτούδη μείωσε αρχικά σε 51-52 με τον Χίγκινς, ενώ στη συνέχεια με το τρίποντο του «Τσάτσο» απέκτησε τα ηνία του αγώνα με 62-59, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 64-61. Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τελευταία περίοδο, με την ομάδα του Λάσο να προσπερνάει εκ νέου με 66-68 στα πρώτα 4 λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι με την καλή τους άμυνα απέκτησαν διαφορά 6 πόντων 3 λεπτά πριν το τέλος, 74-68. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν τα παράτησε και 33 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε μείωσε στον πόντο 77-76, όμως η ρωσική «αρκούδα» αποδείχθηκε ψύχραιμοι στις ελεύθερες βολές και κατάφερε να πάρει την νίκη με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-20,  12-20, 30-21, 18-17

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 21(2), Μπολμπόι, Πίτερς 2, Άντονοβ, Ροντρίγκεζ 6, Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 8, Χίγκινς 15(1), Χάκετ 14(3), Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 6, Χάντερ 4

Ρεάλ Μαδρίης: Κοζέρ 8(1), Ράντολφ 20(3), Φερνάντεθ 3, Καμπάτσο 8, Ρέγιες, Αγιόν 11, Κάρολ 8, Ταβάρες 5, Ντεκ, Πρέπελιτς 10(2), Κούζμιτς, Τέιλορ 4