Απίστευτη Ζαλγκίρις Κάουνας μετέτρεψε το -11 του 27′ σε +8 μέσα σε έξι λεπτά και έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα πανηγυρίζοντας την πέμπτη νίκη της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση (5-12) και παράλληλα υποχρεώνοντας την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην έκτη της ήττα (ρεκόρ 11-6).

MVP για τους Λιθουανούς ο εξωπραγματικός Λούκας Λεκαβίτσιους με 23 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής.

20 πόντους με 7 ριμπάουντ ο Τζέικ Κοέν ενώ στους 18 σταμάτησε ο Τάιλερ Ντόρσει.

Ο Αγώνας

Πολύ καλύτερα άρχισε το ματς η Μακάμπι Τελ Αβίβ με πρωτεργάτες του Ζούσμαν και Κοέν για το +8, 13-21. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξε όμως εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου και σε συνδυασμό με τις 4/4 βολές του Ζακ ΛεΝτέι κατέβασε την διαφορά στους τέσσερις, 17-21.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με ένα γκολ-φάουλ του Μιλάκνις, ένα τρίποντο του Ουλανόβας και ένα καλάθι του Λεκαβίτσιους κατόρθωσαν να προηγηθούν με 25-23. Η απάντηση της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν άμεση και υπερηχητική. 11-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Τάιλερ Ντόρσει (δύο τρίποντα) για το 25-34. Όμως εκ νέου οι Λιθουανοί “κλείδωσαν” την επίθεση της Μακάμπι καταφέρνοντας να μειώσουν στο 29-34 του ημιχρόνου.

Η “Ομάδα του Λαού” βγήκε σαφώς καλύτερα από τα αποδυτήρια της Ζαλγκίριο Αρένα και με 0-10 σερί έφτασε την διαφορά στους 15 πόντους, 29-44. Ο Ντόρσει είχε πλέον φτάσει τους 12 πόντους με 4 σουτ έξω από τα 6,75. Οι γηπεδούχοι με όπλο την άμυνα κατόρθωσαν να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, 40-49 και λίγο αργότερα 42-51. Δύο βολές του Αάρον Τζάκσον ανέβασαν την διαφορά στους έντεκα πόντους, 42-53. Σε εκείνο το σημείο η άμυνα της ομάδας του Σάρας και το ξέσπασμα του Λεκαβίτσιους έκαναν το θαύμα τους για την ισοφάριση μέσα σε πανδαιμόνιο από τους χιλιάδες φιλάθλους της Ζαλγκίρις, 53-53.

Μάλιστα, το 11-0 σερί των Λιθουανών στο φινάλε της τρίτης περιόδου αυξήθηκε σε 19-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να σκοράρει ακατάπαυστα από παντού και να νιώθει ασταμάτητος. Έτσι, η πρωταθλήτρια Λιθουανίας όχι μόνο ανέτρεψε το 42-53 αλλά το έκανε και προβάδισμα οκτώ πόντων, 61-53, μέσα σε λιγότερο από έξι αγωνιστικά λεπτά! Ο Τζέικ Κοέν με έξι σερί πόντους θα μειώσει για τους Ισραηλίτες σε 61-59 αλλά ένα τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς θα δώσει μαξιλαράκι ασφαλείας στην Ζαλγκίρις. Δύο ζευγάρια βολών του Τάιλερ Ντόρσει θα κατεβάσουν τη διαφορά στη μικρότερη της τιμή, 64-63, 4,5 λεπτά πριν το φινάλε. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟ, Λούκας Λεκαβίτσιους το είχε πάρει όμως προσωπικά και με νέο σουτ πίσω από τα 6,75 θα δώσει και πάλι “ανάσα” στους γηπεδούχους, 67-63. Οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο από εκεί και έπειτα και οι δύο βολές του (ποιού άλλου;) Λεκαβίτσιους στα 40″ θα γίνουν… ταφόπλακα στα όνειρα της Μακάμπι, “γράφοντας” το 70-65. Το τελικό 73-68 διαμόρφωσε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ο Εντγκάρας Ουλανόβας στην εκπνοή.