Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπάμπεργκ με 82-68 στο «Μπρόζε Αρένα» αφού δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα.Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα με 15 πόντους ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε 11.Για τους νικητές ο Μίλερ είχε 20 (5/9 τρίποντα) και ο Κοζέρ 17 πόντους. Ο Νίκος Ζήσης είχε 9 πόντους,5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31 λεπτά.

Οι Γερμανοί,που ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς,προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 48-30 ενώ η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη των Πειραιωτών που έφεραν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (59-50). Στο 9-5 ο Ολυμπιακός,στο 5-9 η Μπάμπεργκ.

Το φιλμ

Η Μπάμπεργκ έπιασε από τον λαιμό τον Ολυμπιακό και με τους Κοζέρ,Μέλι και Ζήση να σκοράρουν έκανε το 11-0 στα πρώτα τρεισίμισι λεπτά του αγώνα.Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν 3 λάθη στον ίδιο χρόνο ενώ ο Μάντζαρης δεν μπόρεσε να σπάσει το ρόδι από την γραμμή των βολών,κάτι που έκανε ο Βασίλης Σπανούλης με σουτ στο 5’. O Μπιρτς είχε περάσει στην θέση του Μιλουτίνοφ για να κοντράρει τον Τάις ενώ Σπανούλης και Παπανικολάου με τρίποντα μείωναν στους τέσσερις (13-9). Ο προπονητής του Ολυμπιακού ανακάτεψε την τράπουλα αλλά οι Γερμανοί με σερί 8-0 έκαναν το 21-9.Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Μπάμπεργκ μπροστά 23-13.

Τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο.41% στα δίποντα και 22% στα τρίποντα για τον Ολυμπιακό που δεν είχε απάντηση.Όχι ότι στην άμυνα τα πήγαινε καλύτεραΚοζέρ είχε ήδη 12 πόντους στο μέσο της περιόδου με τον Μέλι να τον ακολουθεί με 9. 14/23 σουτ συνολικά για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι,με το σκορ να είναι 41-23 υπέρ της με 4’ και 20’’ να απομένουν για το ημίχρονο.+20 με τον Ραντόσεβιτς και τον Ολυμπιακό να είναι τραγικός. 7 λάθη μέχρι εκείνη την στιγμή χωρίς να φαίνεται κανένα σημάδι αντίδρασης και ανάκαμψηςΚοζέρ είχε φτάσει άνετα τους 17 πόντους με τους «ερυθρόλευκους» να αποτυγχάνουν στο μαρκάρισμά του.Οι γηπεδούχοι υπερείχαν και στην δημιουργία με τις ασίστ να είναι 10-4 υπέρ τους.Σκορ ημιχρόνου 48-30 με τους φιλοξενούμενους να χρειάζονται να υπερβάλλουν εαυτόν για την ανατροπή του +18.

Οι Πειραιώτες έπρεπε να επιστρέψουν στο ματς και το κατάφεραν εν μέρει κάνοντας ένα 0-6 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτουΣπανούλης είχε 12 πόντους ενώ και ο Μάντζαρης προσπαθούσε από μεριάς τουΝίκος Ζήσης είχε 9 πόντους για την Μπάμπεργκ και στο 24’ έκανε το 52-39.Ακολούθησαν κάποιες άστοχες προσπάθειες των Γερμανών και η ελληνική ομάδα ροκάνισε λίγο την διαφορά με τον Γκριν να κάνει το 54-45,πριν ο Στάιγκερ με τρίποντο κάνει το 57-45 με δύο λεπτά να απομένουν.Η βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας απέναντι στα σουτ της Μπάμπεργκ έδινε ελπίδες στον Ολυμπιακό.Το 59-50 της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε με φόλοου του Παπανικολάου.Οι Πειραιώτες είχαν βρει σκορ από τους Γκριν,Παπαπέτρου ενώ έκαναν μόλις 1 λάθος στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με τους Στρέλνιεκς και Μίλερ η Μπάμπεργκ έτρεξε σερί 9-2 στα πρώτα 2 λεπτά της τέταρτης περιόδου. Με το σκορ στο 65-52 το ματς διακόπηκε για λίγο καθώς οι διαιτητές ήθελαν να δουν το instant replay ύστερα από φάουλ του Μίλερ στον Παπανικολάου. Ο διεθνής φόργουορντ πέτυχε και τις δύο βολές για το 65-54.Οι αλληλοκαλύψεις στην «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν λειτουργούσαν και πάλι,με τους Μίλερ και Ραντόσεβιτς να στέλνουν την διαφορά στο +14 (70-56).Ο Ολυμπιακός παρέδωσε πνεύμα στα τελευταία λεπτά και η Μπάμπεργκ πήρε μια εύκολη νίκη με 82-68.

Δεκάλεπτα: 23-13,48-30,59-50,82-68

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 17(2),Μέλι 13(1),Ζήσης 9(1),Νίκολιτς,Στάιγκερ 3(1),Τάις 5,Λο,Στρέλνιεκς 9(1),Βερεμεένκο,Μίλερ 20(5),Χέκμαν,Ραντόσεβιτς 6

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8,Μπιρτς 6,Γιανγκ 9,Παπαπέτρου 8(2),Σπανούλης 15(2),Αγραβάνης 2,Μιλουτίνοφ,Παπανικολάου 11(1),Μάντζαρης 5(1),Λοτζέσκι 4,Αθηναίου